Nieoficjalnie: Ustalono treść porozumienia określającego warunki połączenia KHW i PGG

Podczas poniedziałkowych negocjacji ustalono treść porozumienia społecznego, określającego warunki połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) z Polską Grupą Górniczą (PGG). Jednak nie wszystkie związki zdecydowały jeszcze, czy parafują porozumienie.

W poniedziałkowych negocjacjach w Katowicach uczestniczy wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który przed rozmowami poinformował o przekazaniu stronie społecznej nowego projektu porozumienia, uwzględniającego – jak ocenił – postulaty strony społecznej. Po 13.00 rozpoczęły się rozmowy, których podstawą jest przedstawiony przez wiceministra projekt.

Po ponad czterech godzinach negocjacji w rozmowach ogłoszono przerwę, podczas której przedstawiciele spółek nieoficjalnie poinformowali, że – po uwzględnieniu kolejnych związkowych poprawek – ustalono treść przyszłego porozumienia, pozostawiając jego parafowanie decyzjom organizacji związkowych. Wcześniej poparcie dla porozumienia deklarował np. związek Sierpień 80, a zastrzeżenia zgłaszali m.in. przedstawiciele „Solidarności” i Kadry.

Jeszcze w poniedziałek ma okazać się, które związki zdecydują się na poparcie wynegocjowanego porozumienia, a które nie zgodzą się na zaproponowane w dokumencie warunki. Podpisywanie porozumienia przez związki, zgłaszające taką gotowość, ma rozpocząć się po trwającej w poniedziałek przed 18.00 przerwie w negocjacjach.

Propozycja zarządów spółek oraz resortu energii zakładała, że obowiązujący w holdingu układ zbiorowy pracy miałby zostać rozwiązany, a pracownicy KHW przyjmą zasady wynagradzania obowiązujące w Grupie, co dla dużej części górników z holdingu może oznaczać podwyżki. Natomiast górnicy z PGG mają otrzymać jednorazowe świadczenie, na którego wypłatę pozwalają lepsze od zakładanych wyniki spółki.

W załączniku do projektu porozumienia, którego treści na razie nie ujawniono, miały być także zawarte uzgodnienia dotyczące katowickiej kopalni „Wieczorek”, gdzie kończą się złoża węgla, oraz ruchu Śląsk (rudzka część kopalni „Wujek”), gdzie wydobycie było w ostatnich latach nieopłacalne. Docelowo majątek tych kopalń miałby trafić do spółki restrukturyzacyjnej.

Zgodnie z intencją resortu energii, połączenie KHW i PGG, w formie zbycia majątku holdingu na rzecz Grupy, miałoby nastąpić na początku kwietnia. Powstanie wówczas największa górnicza firma, zatrudniająca ponad 43 tys. osób w dziewięciu kopalniach. Planowana jest restrukturyzacja 2,5-miliardowego zadłużenia KHW oraz dokapitalizowanie powiększonej PGG przez inwestorów kwotą ok. 1 mld zł. Docelowo, po restrukturyzacji, firma miałaby trafić na giełdę.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl