fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

W środę premier zainauguruje projekt współpracy ze stroną kościelną ws pomocy humanitarnej

Premier Beata Szydło w środę zainauguruje projekt współpracy ze stroną kościelną w zakresie niesienia pomocy humanitarnej – poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Rzecznik poinformował na briefingu prasowym, że w środę o godz. 13.00 w kancelarii premiera odbędzie się konferencja prasowa na temat działań rządu w zakresie pomocy humanitarnej świadczonej na rzecz osób poszkodowanych w wyniku działań zbrojnych m.in. w Syrii.

Według Bochenka, na konferencji zostanie zainaugurowana współpraca ze stroną kościelną w ramach kolejnych działań humanitarnych.

Ten projekt już od kilku tygodni był konsultowany wspólnie ze stroną kościelną. W środę pani premier Beata Szydło ten projekt właśnie zainauguruje” – powiedział rzecznik rządu.

My pomoc uchodźcom niesiemy, chcemy nią nieść i będziemy ją nieśli. Zdajemy sobie sprawę, że tego problemu nie należy lekceważyć, ta pomoc nie powinna być niesiona incydentalnie, ale tutaj są potrzebne systemowe rozwiązania, które będą działaniami realnymi i rzeczywiście skutecznymi” – powiedział Bochenek.

Jak mówił, rząd przy współudziale Kościoła i wielu organizacji pozarządowych stara się na miejscu pomagać poszkodowanym.

Wielokrotnie pojawiały się takie głosy od osób, które na co dzień zajmują się niesieniem pomocy tam na miejscu, że pomoc w Syrii, tam na miejscu, jest dużo tańsza i duża bardziej efektywna” – mówił rzecznik rządu.

Podejmujemy wiele działań na rzecz niesienia pomocy humanitarnej osobom, które zostały poszkodowane w wyniku wojny w Syrii, jest realizowany projekt humanitarny ze stroną niemiecką, środki, które w zeszłym roku zostały zagospodarowane na ten cel (…) są pięć razy większe, niż te które były przeznaczane w poprzednich latach przez naszych poprzedników, jest Fundusz Syryjski, do którego się Polska również włączyła, inwestując niejako trzy miliony euro” – wymieniał.

Bochenek zaznaczył, że projekt współpracy ze stroną kościelną nie jest odpowiedzią na list metropolity warszawskiego ks. kard. Kazimierza Nycza z okazji Wielkiego Postu.

Projekt, który będzie zaprezentowany już od jakiegoś czasu był wypracowywany ze stroną kościelną. Jest efektem wielu rozmów, uzgodnień. To będzie finalizacja” – podkreślił rzecznik rządu.

W liście, który ma być odczytany 5 marca podczas wszystkich Mszy św. w kościołach diecezji warszawskiej, zawarte są propozycje na zbliżający się Wielki Post: powstrzymanie się od słów ocierających się o nienawiść – także na forach internetowych; modlitwa, szczególnie za młodych, i finansowe wsparcie dla syryjskich uchodźców. Ks. kard. Nycz wyraża też nadzieję na program pomocy Syryjczykom przez korytarze humanitarne w Polsce.

Polega on na przyjęciu w Polsce kilkuset uchodźców potrzebujących pilnie leczenia, pomocy nadzwyczajnej, koniecznej do ich przeżycia. Program jest więc bezpieczny. Są do niego przygotowane: Caritas Polska, oddziały diecezjalne Caritas, diecezje. Najważniejsze, że jest także gotowość podjęcia tematu korytarzy humanitarnych przez samorządy” – pisze metropolita warszawski.

Jak poinformował Bochenek, podczas środowej konferencji „nie będzie mowy o korytarzach humanitarnych”. Rzecznik rządu podkreślił, że nie zmienia się stanowisko rządu ws. przyjmowania uchodźców.

Uważamy, że pomoc osobom poszkodowanym w Syrii powinna być świadczona na miejscu. To bardzo poważna sprawa, poważnie do niej podchodzimy. Na pewno te działania będą realizowane” – powiedział rzecznik rządu.

 

PAP/RIRM

drukuj