Nieformalny szczyt UE na Malcie

Na Malcie podczas nieformalnego szczytu Unii Europejskiej spotkają się dziś przywódcy 27 państw Wspólnoty. Podczas rozmów Polskę reprezentować będzie premier Beata Szydło.

Szczyt ma związek z faktem, że na początku roku właśnie Malta przejęła na 6 miesięcy przewodnictwo w Unii.

Jak zapewniła szefowa polskiego rządu, na agendzie spotkania pojawi się kwestia tzw. Brexitu. Na niektóre inne tematy, które zostaną poruszone podczas rozmów, wskazuje minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Będziemy rozmawiać na temat sytuacji w Afryce Północnej, szczególnie w Libii. Ma się odbyć również wstępna dyskusja na temat przygotowania jakiegoś apelu czy dokumentu, który by podsumował 60-lecie Unii Europejskiej. Miał być on przyjęty pod koniec marca w Rzymie, kiedy to świętowalibyśmy 60-lecie traktatów rzymskich. Wstępna propozycja Rady Europejskiej, która została nam przekazana, jest daleko niesatysfakcjonująca. Dzisiaj Europejczycy oczekują nie tylko okolicznościowego oświadczenia o 60-leciu Unii, ale również przedstawienia różnych pomysłów i propozycji, jak zreformować Unię – mówi Witold Waszczykowski.

Szczyt na Malcie to kontynuacja spotkania przywódców państw Unii, którzy we wrześniu rozmawiali w Bratysławie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl