Rekordowe wyniki spółek paliwowych

Rekordowe wyniki spółek paliwowych to w dużej mierze wynik tzw. pakietu paliwowego wprowadzonego przez rząd – powiedział sekretarz stanu w KPRM Maciej Małecki.

Skomentował tym samym informacje o rekordowych zyskach osiągniętych przez największy polski koncern paliwowo–energetyczny Orlen. Poinformował o nich prezes spółki Wojciech Jasiński w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Minister Maciej Małecki, który współpracował przy tworzeniu tzw. pakietu paliwowego podkreślił, że do wyników PKN Orlen przyczyniło się ograniczenie szarej strefy, co pozwoliło na uczciwą konkurencję na rynku paliw.

– Rząd premier Beaty Szydło przygotował skuteczne regulacje prawne, które zamknęły luki prawne wykorzystywane przez mafię paliwową. Domknęliśmy te szczeliny, którymi wyciekały pieniądze do szarej strefy. Nasi poprzednicy przez wiele lat patrzyli przez palce na patologię polegającą na tym, że uczciwi przedsiębiorcy na rynku paliw byli bez szans w starciu z graczami szarej strefy. Dotrzymaliśmy słowa, uszczelniliśmy system obrotu paliwami w Polsce i dzisiaj mamy tego efekty – powiedział Maciej Małecki.

Minister Maciej Małecki dodał, że dobre wyniki PKN Orlen mogą przełożyć się na rozwój spółki i ekspansję koncernu na rynkach zagranicznych.

Z danych wynika, że grupa kapitałowa PKN Orlen w 2016 r. osiągnęła rekordową sprzedaż paliw na poziomie 10 mld litrów.

RIRM

drukuj