MF zapowiada wprowadzenie „Pakietu przewozowego”

Ministerstwo Finansów zapowiada kolejny – po działającym już „Pakiecie paliwowym” – program mający zniwelować nieprawidłowości na rynku paliw.

Wprowadzenie „pakietu przewozowego” od 1 stycznia przyszłego roku, zapowiedział na konferencji prasowej wiceminister finansów Wiesław Jasiński, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej.

Celem zmian w prawie ma być ograniczenie szarej i czarnej strefy w branży paliwowej. „Pakiet przewozowy” to ustawa o rejestracji i monitorowaniu przewozu drogowego, przede wszystkim paliw, na terytorium Polski. Resort chce stworzyć na podstawie tej ustawy system kontroli przewozu towarów, który będzie obejmował rejestr przewożonych towarów oraz system łączności ruchomej.

Pozwoli to na bardziej efektywne zwalczanie m.in. zorganizowanych grup przestępczych – wskazuje wiceminister Wiesław Jasiński.

Rejestracja będzie odbywała się przez przewoźników np. smartfonów. W projekcie ustawy jest określony zakres tej rejestracji. Oczywiście będzie to wsparte kontrolą stanu faktycznego. W tym momencie w sposób istotny wzbogacimy dopływ informacji nam potrzebnych do reakcji – myślę tutaj o kontroli – wyjaśnia wiceminister Wiesław Jasiński.

Ministerstwo Finansów przedstawiło też dane dotyczące skutków obowiązującego od 1 sierpnia tzw. pakietu paliwowego. Wynika z nich, że niespełna dwa miesiące po wejściu w życie pakietu o 14 proc. wzrósł legalny popyt na paliwa silnikowe, co przekłada się na zwiększone wpływy do budżetu.

 

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj