Rząd zajmie się dziś projektem budżetu na 2015 r.

Minister finansów zapowiadał, że jego resort zaproponuje w projekcie wzrost PKB na poziomie 3,4 proc. oraz średnioroczną inflację zbliżoną do prognoz Narodowego Banku Polskiego. Bank centralny zakłada inflację w przyszłym roku na poziomie 1,4 proc.

Jerzy Bielewicz, prezes Stowarzyszenia „Przejrzysty Rynek” uważa, że te założenia są zbyt optymistyczne. Zawraca on uwagę na sytuację we Włoszech – powrót do recesji, zerowy wzrost gospodarczy we Francji, zmniejszenie PKB w Niemczech. Ekspert nie wyklucza, że będzie potrzebna nowelizacja budżetu w 2015 roku.

Wszystko wskazuje, że w najbliższych miesiącach, kwartałach, a także w najbliższym roku należy się spodziewać spowolnienia gospodarczego. Analitycy finansowi, ekonomiści wskazują ryzyko zapaści na rynkach finansowych jesienią tego roku – zauważył Jerzy Bielewicz.

W projekcie rząd będzie musiał uwzględnić między innymi koszty zapowiedzianych przez premiera Donalda Tuska zmian dot. podwyższenia ulgi na dzieci i wyższej waloryzacji emerytur i rent. Według Ministerstwa Finansów może to kosztować budżet dodatkowe blisko 3 mld zł, ale aby sfinansować ubytek, nie trzeba będzie podnosić podatków. Zgodnie z konstytucją rząd musi ostatecznie przekazać projekt do Sejmu do końca września.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl