PE: głosowanie nad projektem budżetu UE

W Parlamencie Europejskim odbędzie się dziś głosowanie nad projektem budżetu Unii Europejskiej na przyszły rok.

Komisja Europejska i Rada Europejska zaproponowały wydatki na zobowiązania w wysokości blisko 154 mld euro. To o ponad 5 proc. mniej niż w tym roku. Z kolei środki na płatności mają wynieść 143,5 mld euro.

Komisja budżetowa Parlamentu Europejskiego chce zwiększenia środków na łagodzenie kryzysu migracyjnego, a także przywrócenia środków na programy „Horyzont  2020”.

– Są takie obszary, które wymagają dodatkowych wydatków. Takie podstawowe pozycje to ponad 1 mld 200 mln euro na kryzys imigracyjny. Wyraźnie nie dajemy sobie z tym rady i w roku 2016, zapewne bez finansowania obozów dla uchodźców w tzw. bezpiecznych krajach, będziemy mieli drugą falę uchodźców. Potrzebne, więc są pieniądze. Drugi rodzaj dodatkowych środków to wyrównanie cięć w programach „Horyzont 2020” i „Łącząc Europę”. Te cięcia były dokonane w związku z programem Junckera. Próbujemy wrócić do poziomu wydatków sprzed tych cięć – mówi europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Europosłowie domagają się także 0,5 mld euro na wsparcie dla sektora mleczarskiego, który jest w kryzysie. Drugie pół miliarda miałoby zostać przeznaczone na program zatrudnienia ludzi młodych.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk podkreśla, że z punktu widzenia polskich interesów projekt budżetu zaproponowany przez PE jest optymistyczny.

Ostateczne głosowanie nad budżetem na 2016 rok odbędzie się na sesji PE w Strasburgu w ostatnim tygodniu listopada.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl