fot. PAP/Jakub Kamiński

Senat: głosowanie nad nowelą dot. podatku dochodowego

Senatorowie będą dziś głosować nad rządową nowelizacją ustawy o podatku dochodowym i swobodzie działalności gospodarczej. Projekt zakłada obniżenie limitu transakcji gotówkowych z 15 tys. euro do 15 tys. złotych.

Firmy, które płatności powyżej tej kwoty będą dokonywać gotówką, nie będą mogły zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodu.

Według rządu reforma ograniczy szarą strefę i uszczelni system podatkowy.

Leszek Skiba, wiceminister finansów, wskazuje, że  ważnym celem reformy jest także przywrócenie zdrowej konkurencji między przedsiębiorcami.

Widzimy, że część przedsiębiorców unikając opodatkowania, ma pewną przewagę nad innymi przedsiębiorstwami. W związku z tym wpływa to w niekorzystny sposób na funkcjonowanie tych uczciwych przedsiębiorców, którzy po prostu chcą płacić uczciwie podatki i widzą, że przegrywają. Czasami prowadzi to do bankructw, do likwidacji miejsc pracy. Przegrywają właśnie z tymi, którzy są nieuczciwi. Konkurencja w sektorze przedsiębiorstw jest więc istotna. Z drugiej strony, oczywiście, liczymy, że ograniczenie szarej strefy przyniesie wpływy podatkowe. Ta ustawa nie jest wielką rewolucją – przekonuje wiceminister.

Uchylanie się od płacenia podatków dotyczy przede wszystkim firm działających w sektorze rolniczym oraz w górnictwie. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że udział szarej strefy w PKB Polski w ubiegłym roku wyniósł 13,4 procent.

RIRM

drukuj