Minister zdrowia: in vitro finansowane tylko do połowy 2016 roku

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że program refundacji in vitro będzie kontynuowany jedynie do połowy przyszłego roku. Taką deklarację nowy szef resortu zdrowia złożył podczas obrad sejmowej Komisji Zdrowia.

Minister Radziwiłł przedstawił kierunki planowanych działań resortu zdrowia w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli na najbliższe lata. Zwrócił on uwagę, że działania ministerstwa będą się koncentrować na naprawie dotychczasowych zaniechań i realizacji nowych wyzwań.

Poseł Tomasz Latos, wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia, nie ukrywa zadowolenia z decyzji ministra zdrowia.

– Jednym z elementów porządkowania niewątpliwie jest zaniechanie – w terminie pierwszym z możliwych – finansowania programu in vitro. To jest bardzo dobra decyzja. Od początku – nie tylko ze względów światopoglądowych, ale również ekonomicznych i zdroworozsądkowych – uważałem, że w sytuacji, kiedy w Polsce brakuje pieniędzy na leczenie pacjentów, nawet jeżeli ktoś ma poglądy lewicowe, liberalne, jest niemoralne finansowanie tego typu procedury w sytuacji, kiedy brakuje pieniędzy na osoby chore, często chore śmiertelnie. Jest to bardzo dobra decyzja i deklaracja ze strony ministra Radziwiłła – podkreśliła poseł Tomasz Latos.

Rządowy program in vitro, błędnie nazywany programem leczenia niepłodności, ruszył 1 lipca 2013 r. Następnie został przedłużony przez poprzednią ekipę rządzącą w ostatnich dniach urzędowania do 2019 r. Przeznaczono na ten cel ok. 304 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl