Dzień Drzwi Otwartych w polskich ośrodkach onkologicznych

W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem, Polska Unia Onkologii już po raz szesnasty organizuje Dzień Drzwi Otwartych. W 20 ośrodkach onkologicznych w Polsce wszystkie chętne osoby mogą dziś skorzystać z bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych.

Onkolodzy podkreślają, że przez właściwy tryb życia można uniknąć zachorowania na nowotwór. Zachęcają także do badań profilaktycznych.

Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, podkreśla, że jeśli objawy nie ustępują powyżej trzech tygodni powinniśmy udać się do lekarza aby się przebadać i ewentualnie wykluczyć nowotwór.

– Od tego właśnie zależy ta 1/3 wyleczeń całkowitych – od wczesnego rozpoznania i podjęcia odpowiednich procedur leczniczych. 1/3, gdzie można tylko przedłużyć życie, jeżeli człowiek za późno przyjdzie do lekarza. W takim wypadku także nie należy się poddawać, ponieważ jest dziś wielki postęp medycyny, wielki postęp onkologii. Dysponujemy dzisiaj lekami, również polski pacjent – chociaż nie w takim zakresie, jak to jest w Europie Zachodniej, ponieważ mamy za niskie nakłady finansowe na ochronę zdrowia. Ale też nie może rezygnować. Nawet jeśli to przeoczyliśmy, baliśmy się, strach paraliżował. Rak ciągle jest jeszcze uważany za chorobę śmiertelną. Trzeba przyjść i zapoznać się – wskazuje dr Janusz Meder.

Polska Unia Onkologii wystosowała list do prezydenta Andrzej Dudy, w którym prosi go o objęcie patronatu nad strategicznym programem walki z rakiem w Polsce.

Według prognoz w ciągu najbliższych piętnastu lat podwoi się liczba nowych zachorowań na nowotwory. Obecnie na świecie chorobę onkologiczną stwierdza się u 14 mln osób. 8 mln z nich umiera.

Godziny otwarcia ośrodków onkologicznych znajdują się na stronie www.puo.pl.

Pełna wypowiedź dr. Janusza Medera:


Pobierz

Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl