fot. KPRP/Jakub Szymczuk

Prezydent A. Duda: Polska i Ukraina są i będą sobie bliskie

Kilkaset egzemplarzy „Sonetów krymskich” Adama Mickiewicza przetłumaczonych na język ukraiński i krymskotatarski zostanie w niedzielę przekazanych instytucjom kultury na Ukrainie. Prezydent Andrzej Duda pokreślił, że Polska i Ukraina są i będą sobie bliskie.

„W tym roku Ukraina obchodzi 30. rocznicę niepodległości. Z tej okazji w czasie mojej wizyty w Kijowie przekazałem <<Sonety Krymskie>> Adama Mickiewicza przetłumaczone na język ukraiński i krymskotatarski. Jesteśmy i będziemy sobie bliscy” – napisał prezydent w poniedziałek w mediach społecznościowych.

Opublikował również krótki film, w którym obywatele Ukrainy czytają „Sonety Krymskie”.

Prezydent był na Ukrainie w sierpniu tego roku; brał udział w szczycie Platformy Krymskiej oraz w obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy. Platforma Krymska to zainicjowany przez Ukrainę projekt poświęcony problematyce okupowanego od 2014 roku. Półwyspu Krymskiego. Pierwsze spotkanie w ramach platformy odbyło się sierpniu br. w Kijowie.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski powiedział, że „Sonety krymskie” przetłumaczone na język ukraiński i krymskotatarski zostały wydane jako wspólne przedsięwzięcie Instytutu Polskiego w Kijowie oraz Kancelarii Prezydenta.

„Ta publikacja została przygotowana specjalnie z myślą o posiedzeniu nowo powołanej instytucji, czyli Platformy Krymskiej” – dodał.

„Odpowiedzią na przekazanie tego prezentu były filmy, które nagrali krymscy Tatarzy, liderzy tej społeczności, obywatele Ukrainy, którzy w ten sposób chcieli podziękować za ten gest ze strony prezydenta” – mówił Wojciech Kolarski.

Jak przekazał, na filmie możemy zobaczyć m.in. wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparową, a także artystów, dziennikarzy i działaczy społecznych.

W spocie występują także: artysta ukraiński Taras Kompaniczenko, jeden z liderów Tatarów Krymskich Refat Czubarow, działacz polonijny Włodzimierz Iszczuk, znany ukraiński aktor i reżyser Achtem Sejtablajew, a także Maria Osidacz z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku oraz dziennikarki z Kijowa – Maria Górska i Dorota Jaworska.

Kolarski poinformował także, że kilkaset egzemplarzy „Sonetów krymskich” ze wstępem Andrzeja Dudy zostanie przekazanych instytucjom kultury na Ukrainie w niedzielę podczas uroczystości organizowanych przez Instytut Polski w Kijowie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl