fot. flickr.com

Apel PE o natychmiastowe uwolnienie Nadii Sawczenko

Parlament Europejski apeluje o natychmiastowe uwolnienie ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko, przetrzymywanej w moskiewskim areszcie. Rezolucję w tej sprawie przyjęli wczoraj europosłowie podczas posiedzenia w Strasburgu.

W dokumencie zaapelowali do władz rosyjskich, by przestrzegały zobowiązań z Mińska. Parlament Europejski stwierdził, że przetrzymywanie lotniczki stanowi pogwałcenie konwencji genewskiej. W rezolucji przypomniał o złym stanie zdrowia więzionej i podkreślił  rosyjską odpowiedzialność za to.

Podczas debaty europoseł Anna Fotyga porównała przypadek Nadii Sawczenko do losu kobiet – żołnierzy walczących w szeregach Armii Krajowej, które były więzione i torturowane przez Sowietów w latach czterdziestych XX wieku.

– Enkawudzista, który przesłuchiwał jedną z nich, w czasie, kiedy wolny świat cieszył się pojałtańską nadzieją, w drugiej połowie 1945 roku powiedział: „My was nie zabijemy. My was wyślemy tam, gdzie sami zechcecie umrzeć”. To był czas stalinowski. Obecny wymiar sprawiedliwości FR  jest prostą kontynuacją tamtego systemu, potwierdzaną przez Władimira Putina. Więźniem takiego systemu jest Nadia Sawczenko. Popierając rezolucję, musimy wiedzieć, że to nie wszystko –  mówiła Anna Fotyga.

Szefowa podkomisji bezpieczeństwa i obrony PE stwierdziła, że nie można się uciekać jedynie do nadziei realizacji umów mińskich, podobnej do tej, jaka była po Jałcie.

Rosja oskarża 33-letnią Nadię Sawczenko o współudział w zabójstwie dwóch dziennikarzy państwowej telewizji Rossija. Ukraińska lotniczka nie przyznaje się do winy.

Sawczenko jest przetrzymywana w Rosji od lipca 2014 r. Na znak protestu prowadzi z przerwami głodówkę.

                                                                                                                 RIRM

drukuj