Nowy minister sprawiedliwości będzie powołany w przyszłym tygodniu

Nowy minister sprawiedliwości Borys Budka zostanie powołany na początku przyszłego tygodnia. Poinformowała o tym szefowa biura prasowego prezydenta Joanna TrzaskaWieczorek.

Prezydent Bronisław Komorowski odwołał wczoraj dotychczasowego szefa resortu sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka. Do prezydenta wpłynął też wniosek szefowej rządu o powołanie następcy Grabarczyka – Borysa Budki.

Proponowany kandydat jest mało znanym prawnikiem – zwraca uwagę Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Ja o tym panu nie słyszałem nawet jako o polityku. Oznacza to, że nie jest to człowiek, który ma mocną pozycję polityczną. Żeby być ministrem i skutecznie rozwiązywać ważne sprawy, trzeba mieć pewną polityczną siłę. Nie jest to także człowiek, który jest znany jako kompetentny prawnik czy człowiek, który ma wizję zmian w wymiarze sprawiedliwości, a przecież jest to jeden z najsłabszych fragmentów działania państwa polskiego, który wymaga człowieka z wizją, który ma jasne, konkretne cele oraz ma siłę je zrealizować. Ten człowiek nie spełnia żadnego z tych kryteriów, żadnego z tych warunków, więc to nie może być dobry minister. Jest to tak naprawdę porażka, słabość zarówno pani premier Kopacz, jak i tego rządu. Pokazuje to, że w rządzie nie ma odpowiednich ludzi, żeby powierzyć im ważne zadania w państwie, w tym wypadku związane z wymiarem sprawiedliwości – powiedział Zbigniew Ziobro.

Zmiana na stanowisku ministra sprawiedliwości ma związek z aferą dotyczącą zezwolenia na broń dla Grabarczyka. Mogło dojść do sfałszowania protokołu z egzaminu na strzelnicy. Sprawę bada prokuratura.

Cezary Grabarczyk nie czuje się winny. Był ministrem od września 2014 roku. Jest jednym z założycieli Komitetu Wyborczego Kandydata PO na prezydenta Bronisława Komorowskiego, choć wczoraj zrezygnował z członkostwa w komitecie.

Prawo i Sprawiedliwość uważa, że Grabarczyk powinien również zostać zawieszony w prawach członka Platformy Obywatelskiej, nic jednak nie wskazuje na realizację tego scenariusza.

RIRM

drukuj