fot. Karolina Sabaj

PE: Debata nad propozycjami nowych przepisów dot. ograniczenia emisji CO2

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się dziś po południu debata nad propozycjami nowych przepisów dot. ograniczenia emisji CO2 pochodzącego z transportu, rolnictwa, budynków i odpadów.

Propozycja przewiduje zmniejszenie tej emisji o 30 proc. w 2030 r. W jej myśl wycinane na terenie UE lasy trzeba będzie zastąpić odpowiednią liczbą nowych drzew.

W ocenie europosła PiS Bolesława Piechy, emisja CO2 jest rozpatrywana w UE bardzo drobiazgowo, ale nie do końca całościowo. Polityk mówi też o tym, jakie jest podejście Polski do procedowanych zmian.

My się do końca nie sprzeciwiamy obniżce tych emisji, ale potrzebujemy czasu i rzetelnych statystyk. Musi być rzetelnie określone, że nasz wysiłek dot. zmniejszenia emisji CO2 był znaczący, natomiast odbudowa lasu – drzewo za drzewo – nie jest najgorszym rozwiązaniem. Sądzę, że w Polsce od wielu lat prowadzona jest systematyczna gospodarka leśna i nasze polskie lasy nie powinny się niczego wstydzić – wskazuje Bolesław Piecha.

Ograniczenia dot. redukcji emisji CO2, nad którymi pracuje PE, mają przyczynić się do realizacji wspólnego zobowiązania UE wynikającego z porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatu.

Chodzi o osiągnięcia 40-procentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych we wszystkich sektorach w porównaniu do ich poziomu z 1990 r.

RIRM

drukuj