fot. PAP/EPA

UE: Parlament Europejski poparł wprowadzenie wiz cyfrowych – mają one zwiększyć bezpieczeństwo strefy Schengen

Parlament Europejski poparł w środę nowe przepisy dotyczące cyfryzacji wiz Schengen. Ma to sprawić, że wizy będą lepiej zabezpieczone i łatwiej dostępne.

Po osiągnięciu porozumienia z Radą, w czerwcu, Parlament Europejski zatwierdził cyfrowe procedury wizowe dla strefy swobodnego przemieszczania się Schengen 573 głosami za, przy 36 przeciw i 16 wstrzymujących się (cyfryzacja procedury wizowej) oraz 548 głosami za, przy 37 przeciw i 9 wstrzymujących się (rozporządzenie w sprawie naklejek wizowych).

Cyfryzacja procesu ubiegania się o wizę ma na celu zmniejszenie kosztów i wysiłku na etapie składania wniosku, przy jednoczesnym zapewnieniu harmonijnych praktyk w całej Europie i poprawie bezpieczeństwa. Wnioski wizowe będą przetwarzane na jednej platformie internetowej, która będzie również informować wnioskodawców, który kraj otrzyma ich wniosek (w przypadku podróży do wielu krajów). Nowe wizy podpisane kryptograficznie są również bezpieczniejsze i trudniejsze do podrobienia.

W negocjacjach z Radą posłowie zapewnili, że nowy system będzie dostępny dla wszystkich, niezależnie od umiejętności językowych, niepełnosprawności lub słabego zasięgu internetu.

Po uruchomieniu Wizowego Systemu Informacyjnego (VIS) oraz innych baz danych w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, część procedury wizowej w UE została zdigitalizowana, ale wnioski wizowe i naklejki wydawane wnioskodawcom, których wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie, pozostają w formie analogowej. Najnowsza rewizja kodeksu wizowego UE wyraźnie przewiduje możliwość elektronicznego podpisywania wniosków, torując drogę do w pełni zdigitalizowanej procedury ubiegania się o wizę.

”Europa pozostaje obecnie w tyle za innymi państwami w zakresie cyfrowych procedur wizowych. Dzięki tej reformie nadrobimy zaległości, a cały proces stanie się tańszy i łatwiejszy dla wnioskodawców. Utrudni to również nadużywanie systemu, czyniąc proces bezpieczniejszym. Jednolita wiza unijna na ujednoliconej platformie będzie elementem budowania Europy jako jednolitego podmiotu geograficznego” – powiedział podczas debaty poprzedzającej głosowanie sprawozdawca Matjaz Nemec (S&D).

Po formalnym przyjęciu przez Radę, przepisy powinny zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE. Wejdą one w życie dwudziestego dnia po publikacji.

PAP

drukuj