14 grudnia UE otworzy rozmowy akcesyjne z Serbią

Unia Europejska 14 grudnia otworzy pierwszy rozdział negocjacji akcesyjnych z Serbią – zapowiedział premier tego kraju Aleksandar Vuczić, dodając, że z tej okazji uda się wówczas do Brukseli.

Serbskie media podawały wcześniej, że chodzi o rozdział 32 (kontrola finansowa) oraz 35 (sprawy inne). Ten drugi w przypadku akcesji Belgradu odnosi się do stosunków z Kosowem, byłą serbską prowincją, która w 2008 r. ogłosiła niepodległość. Serbia odmawia uznania państwowości Kosowa.

UE oficjalnie rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Serbią w styczniu 2014 roku. Stało się to możliwe dzięki konkretnym postępom w prowadzonym pod egidą Unii dialogu między Belgradem i Prisztiną.

Według miejscowych mediów premierzy Serbii i Kosowa, Vuczić i Isa Mustafa, spotkają się w połowie grudnia w Brukseli. W sierpniu szefowie rządów podpisali tam porozumienie mające doprowadzić do normalizacji stosunków między ich krajami.

Kosowska opozycja sprzeciwia się jednak realizacji tego najważniejszego dotąd porozumienia, dotyczącego m.in. tworzenia serbskich gmin w Kosowie – pisze APA.

W sobotę po południu w centrum Prisztiny w manifestacji poparcia dla opozycji zebrało się kilkadziesiąt tysięcy jej zwolenników. Był na niej obecny m.in. lider partii Vetevendosje (Samostanowienie) Albin Kurti. Po wiecu Kurti został zatrzymany przez policję, a wraz z nim 87 jego zwolenników, którzy próbowali zapobiec jego ujęciu. Podczas tej akcji ranne zostały cztery osoby, w tym dwaj funkcjonariusze.

17 listopada władze kosowskie wydały nakaz aresztowania Kurtiego, ponieważ wcześniej tego dnia próbował w parlamencie opryskać ministrów i deputowanych koalicji gazem pieprzowym, by zmusić rząd do wycofania się z umowy z Serbią ws. przyznania autonomicznych praw serbskiej mniejszości na północy kraju.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl