fot. TV Trwam News

Wielka Brytania: Izba Gmin poparła ustawę ws. Brexitu

Brytyjska Izba Gmin w trzecim czytaniu poparła rządowy projekt ustawy dotyczący wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Teraz dokumentem zajmie się Izba Lordów.

Za projektem w sprawie Brexitu opowiedziało się 494 posłów, głównie rządzącej Partii Konserwatywnej i opozycyjnej Partii Pracy. Deputowani poparli ustawę, choć w trakcie ubiegłorocznego referendum większość z nich opowiedziała się za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa w Unii Europejskiej.

W trakcie prac legislacyjnych nad projektem odrzucono wszystkie zgłoszone poprawki, również tę dotyczącą udzielania przez Wielką Brytanią jednostronnej gwarancji prawa rezydencji dla obywateli Unii Europejskiej mieszkających na Wyspach. Wzajemne zapewnienia w tej sprawie obejmujące Brytyjczyków mieszkających na kontynencie oraz obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii mają należeć do pierwszych tematów rozmów po uruchomieniu procedury Brexitu. Tymczasem nie tylko negocjacje z europejskimi przywódcami, ale także polityka wewnętrzna i relacje ze Szkocją należą do głównych problemów podejmowanych przez brytyjski rząd. Przeciwko wyjściu z Unii Europejskiej symbolicznie opowiedzieli się przedstawiciele parlamentu w Edynburgu. Na ich zarzuty odpowiedziała premier Theresa May.

– Chciałabym przypomnieć dwie kwestie. Przede wszystkim Sąd Najwyższy jasno stwierdził, że szkocki parlament nie ma prawa weta wobec uruchomienia artykułu 50. Chcę też zauważyć – w odpowiedzi na ciągłe odwoływanie się do interesów Szkocji w Unii Europejskiej – że niezależna Szkocja nie będzie w Unii Europejskiej – zaznacza Theresa May.

Przyjęta przez Izbę Gmin ustawa dotycząca Brexitu trafi teraz do Izby Lordów. Proces legislacyjny ma się zakończyć przed 7 marca tak, by w trakcie odbywającego się dwa dni później szczytu Rady Europejskiej premier Theresa May oficjalnie rozpoczęła negocjacje ws. wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

RIRM/TV Trwam News

drukuj