fot. www.gov.pl

TSUE: Ustawa o KRS może naruszać prawo Unii Europejskiej  

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu orzekł, że Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa może naruszać unijne prawo. Trybunał dodał jednocześnie, że rozstrzygnięcie kwestii, czy jest tak w niniejszym przypadku, należy ostatecznie do sądu krajowego.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej niekorzystnie wypowiedział się o sposobie powoływania sędziów do nowych izb Sądu Najwyższego.

„Kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które zniosły skuteczną kontrolę sądową rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi RP wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo unijne” – zaznaczył Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Trybunał orzekł jednocześnie, że jeżeli sąd krajowy dojdzie do wniosku, że zmiany ustawodawcze z 2018 roku naruszają prawo Unii, to na mocy zasady pierwszeństwa tego prawa będzie on miał obowiązek odstąpić od zastosowania się do tych zmian na rzecz stosowania wcześniej obowiązujących przepisów krajowych. Będzie miał również obowiązek przeprowadzenia kontroli przewidzianej w ostatnich przepisach.

„TSUE orzekł, że sądy krajowe w sprawie sądownictwa mogą pomijać polski porządek konstytucyjny pod pretekstem braku niezależności (nawet jeśli zgodnie z Konstytucją jest zachowana). Orzekł tak pomimo tego, że traktaty nie dają UE żadnych kompetencji w sprawie organizacji sądownictwa” – wskazał Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, komentując wyrok Trybunału.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl