fot. PAP/EPA

UE zawiesza część rozmów z Rosją; Ukraina w UE?

Unia Europejska zawiesza rozmowy z Rosją o liberalizacji wizowej oraz nowej umowie o partnerstwie i współpracy – takie sankcje ustalili na dzisiejszym nadzwyczajnym szczycie UE przywódcy państw członkowskich.

Jak podaje szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, w przypadku niepoprawienia się sytuacji, UE jest gotowa na podjęcie dalszych kroków, m.in. sankcji wizowych, zamrożenia aktywów czy odwołania szczytu UE-Rosja.

Van Rompuy zaznaczył też, że „Każda kolejna próba destabilizacji na Ukrainie doprowadzi do poważnych i dalekosiężnych konsekwencji, w tym dotyczących szeroko pojętych sfer gospodarki”.

Szef Rady Europejskiej poinformował ponadto, że między UE a Ukrainą zostanie podpisana polityczna część umowy stowarzyszeniowej. Ma to nastąpić przed majowymi wyborami na Ukrainie.

W dzisiejszym nadzwyczajnym szczycie Unii Europejskiej poświęconym sytuacji na Ukrainie oraz akcjom wojskowym na Krymie, uczestniczył i przemawiał także ukraiński premier Arsenij Jaceniuk. Ze względu na bieżącą sytuację na Krymie oraz zapowiedzi USA o sankcjach wobec Rosji rozmowy miały burzliwy przebieg.

RIRM 

drukuj