fot. PAP/EPA

Amerykańskie F-16 przylecą do Polski

Amerykańskie samoloty wielozadaniowe F-16 przylecą w marcu na ćwiczenia do Polski. Misja ta zbiega się w czasie z wydarzeniami na Krymie i potrzebą wzmocnienia ochrony powietrznej naszego kraju.

„Rzeczpospolita” podała, że już w poniedziałek w bazie w Łasku pojawi się 12 amerykańskich samolotów F-16 wraz z 300 żołnierzami z USA. PAP potwierdziła, że amerykańskie samoloty wielozadaniowe przylecą na ćwiczenia do Polski.

W środę szef Pentagonu Chuck Hagel zapowiedział, że podczas kryzysu na Ukrainie Stany Zjednoczone zwiększą pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym dla Polski i krajów bałtyckich.

Były szef ABW Bogdan Święczkowski mówi, że bezpieczeństwo naszego kraju jest zagrożone w zależności od działań podejmowanych przez Rosję. Może ona dezintegrować, manipulować i dezinformować, aby Polska stała się obojętna na to, co dzieje się na Ukrainie.

– Mogą być podejmowane inne działania, pamiętajmy, że graniczymy bezpośrednio z Federacją Rosyjską, z Okręgiem Kaliningradzkim i te działania przez stronę rosyjską mogą być podejmowane. Tym bardziej, że jak pamiętamy, Rosja nigdy nie zapomniała, że Polska jest krajem bliskiej zagranicy. Polska może być kolejną częścią zaplanowanej, długofalowej polityki rosyjskiej. Oczywiście nie na rok czy dwa, a na kilkadziesiąt lat odzyskania wpływów. Z Polską oczywiście nie będzie tak łatwo i myślę, że politycy rosyjscy nie przewidują wchłonięcia niepodległej RP, Czy zwasalizowania jej całkowicie – mówi Bogdan Święczkowski.

Polska nie jest przygotowana na żadne aspekty działań imperialnych Rosji zarówno w sferze militarnej, bezpieczeństwa, łączności a także gospodarczej i energetycznej – dodaje były szef ABW.

– Niestety ostatnie 6 lat rządów Donalda Tuska w każdym z tych zakresów zostały zmarnowane, a wręcz został znacznie pogłębiony proces dezintegracji polskich sił zbrojnych, polskich służb specjalnych. I tak naprawdę zapowiedzi Donalda Tuska o tym, że będą przyspieszone procesy modernizacyjne armii Polskiej, czy o reformach służb specjalnych, to włos się jeży na głowie. Oznacza to, że po prostu zostanie przyspieszony proces dezintegracji polskich służb specjalnych, czy sił zbrojnych. Proszę zwrócić uwagę, że Donald Tusk nie podejmuje tematu urealnienia obrony cywilnej, nie podejmuje tematu wojsk terytorialnych, ani zmian w zakresie w zakresie tzw. Narodowych Sił Rezerwy. Jeżeli chodzi o sferę łączności, pamiętajmy, że do dziś w Polsce nie ma ściśle tajnego systemu łączności bezprzewodowej dla najważniejszych osób w państwie – zauważa Bogdan Święczkowski.

Wspólne polsko-amerykańskie lotnicze misje szkoleniowe odbywają się cztery razy do roku. Zapoczątkowano je w 2013 r. Szef MON Tomasz Siemoniak zapowiedział, że najbliższa edycja ćwiczeń będzie znacznie większa niż planowano.

Polecamy wypowiedź Bogdana Święczkowskiego KLIKNIJ

RIRM 

drukuj