fot. PAP/EPA

Obama wprowadził sankcje

Prezydent USA wprowadził sankcje na osoby i instytucje odpowiedzialne za podważanie instytucji demokratycznych na Ukrainie – poinformował Biały Dom. Zakazy wizowe dotyczą zarówno ukraińskich, jak i rosyjskich wysokich rangą urzędników i innych osób.

Prezydent USA Barack Obama nakazał w czwartek zamrozić amerykańskie aktywa Rosjan i Ukraińców odpowiedzialnych za rosyjską interwencję zbrojną na ukraińskim Krymie.

 Rozporządzenie Obamy to „elastyczne narzędzie, które pozwoli nam nałożyć sankcje na tych, którzy są bezpośrednio zaangażowani w destabilizowanie Ukrainy, włącznie z militarną interwencją na Krymie. Nie jest wykluczone podjęcie dalszych kroków, jeśli sytuacja się pogorszy” – poinformował Biały Dom.

Dziś weszły w życie także unijne sankcje. Przewidują zamrożenie aktywów b. prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i 17 innych osób uznanych za winne zdefraudowania ukraińskich funduszy państwowych.

W tym samym czasie rośnie napięcie na półwyspie Krymskim.

Wicepremier Autonomicznej Republiki Krymu Rustam Temirgalijew oświadczył, że może przyjąć rosyjskiego rubla jako swoja walutę. Zapowiedział także nacjonalizację ukraińskich przedsiębiorstw na półwyspie.

Wcześniej agencja RIA-Nowosti poinformowała, że krymska Rada Najwyższa jednomyślnie opowiedziała się za przyłączeniem półwyspu do Federacji Rosyjskiej.

 Z kolei agencja Interfax-Ukraina podała, że parlament w Symferopolu zwrócił się do prezydenta i rosyjskiego parlamentu z propozycją rozpoczęcia procedury wejścia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej jako jej podmiotu.

RIRM

drukuj