fot. https://twitter.com/KosciolWschod

Pomoc Kościołowi na Wschodzie od początku wojny wspiera Ukrainę

Działający przy Konferencji Episkopatu Polski Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie od pierwszych miesięcy 2022 r. przekazał ofiarom wojny na Ukrainie 3 mln 200 tys. zł, z czego w ostatnim roku ponad 1 milion 600 tys. złotych. Dane przedstawił dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, ks. Leszek Kryża.

Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie wskazał, że z tych środków zakupiono m.in.: artykuły medyczne, środki czystości, a także generatory prądotwórcze i piecyki do ogrzewania.

Do tej pory, jak przekazał ks. Leszek Kryża, za wschodnią granicę pojechało kilkadziesiąt dużych transportów humanitarnych.

Wiedzieliśmy, że pomoc jest potrzeba. Dostawaliśmy konkretne sygnały, że potrzeba jest piecyków, płyt, żeby zabezpieczyć okna, bo na skutek wybuchu wyleciały wszystkie szyby. Staraliśmy się realnie na konkretne zapotrzebowanie odpowiedzieć. W przeciągu tych dwóch lat wysłaliśmy 56 transportów na Ukrainę. Oprócz tego były jeszcze mniejsze transporty –  mówił ks. Leszek Kryża.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie wsparł m.in. funkcjonowanie świetlic dla dzieci w Charkowie, a także spotkania dla dzieci w różnych wioskach organizowane przez Zgromadzenie Zakonne Sióstr od Aniołów.

Dzięki darczyńcom z Polski udało się również zorganizować szwalnię dla kobiet, w której szyją kurtki lub pościel. Ponadto udało się wysłać 500 młodych z Ukrainy na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie oraz zorganizować wakacje dla 32 grup dzieci.

Biuro Zespołu Kościołowi na Wschodzie zorganizowało też bazę, dzięki której mogło koordynować pomoc Ukrainie, z tym, co dzieje się w Polsce, jeśli chodzi o zakwaterowanie dla uchodźców.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl