Hamas protestuje przeciw „amerykańskiej ingerencji” w sprawy palestyńskie

Hamas zaprotestował przeciwko, jak to określił, „bezwstydnej ingerencji USA w sprawy palestyńskie”. Tak nazwał warunki, których spełnienia domagają się od tej  islamskiej organizacji Stany Zjednoczone, gdyby jej przedstawiciele chcieli wejść do nowego rządu palestyńskiego.

„Nasi ludzie mają prawo do wybrania swego rządu zgodnie z najważniejszymi interesami strategicznymi naszego narodu i naszej sprawy” – oświadczył w czwartek Basim Naem, członek kierownictwa islamistycznego ruchu rządzącego w Strefie Gazy, który porozumiał się w tych dniach z władzami Autonomii Palestyńskiej w sprawie współrządzenia.

Hamas odrzucił warunki, od których specjalny wysłannik USA na Bliski Wschód Jason Greenblatt uzależnił możliwość wejścia tego ugrupowania w skład przyszłego palestyńskiego rządu. Wymagane warunki to m.in. uznanie państwa Izrael oraz „jednoznaczne i zdecydowane zobowiązanie do niestosowania przemocy i do rozbrojenia”.

Wysłannik prezydenta Donalda Trumpa na Bliski Wschód ogłosił komunikat, w którym podkreśla, że „jeśli Hamas zamierza odegrać jakąś rolę w palestyńskim rządzie, powinien zaakceptować te podstawowe warunki”.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Hamasu i Fatahu podpisali w Kairze pod auspicjami rządu egipskiego porozumienie w sprawie pojednania, aby położyć kres trwającemu dziesięć lat głębokiemu rozłamowi, w czasie którego jako pierwsi sprawowali rządy de facto w Strefie Gazy, a drudzy kontrolowali część terytoriów Zachodniego Brzegu. Porozumienie pozwoli rządowi na Zachodnim Brzegu odzyskać kontrolę administracyjną nad Strefą Gazy, a także przejąć kontrolę nad przejściami granicznymi i zapewnić na nich bezpieczeństwo.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl