Standard & Poor’s zaktualizuje rating Polski

Agencja Standard & Poor’s dokona dziś aktualizacji ratingu dla Polski. W kwietniu agencja podtrzymała ocenę na poziomie BBB+. Utrzymano również stabilną  perspektywę ratingu.

Już wtedy agencja zapowiedziała, że może podwyższyć wskaźniki zdolności kredytowej, jeżeli Polska osiągnie stałą poprawę salda zewnętrznego prowadzącą do redukcji długu zewnętrznego. Inną możliwością mogłoby być szybsze obniżenie deficytu budżetowego.

Zdaniem dr Mariusza Sokołka, ekonomisty, należy oczekiwać wzrostu ratingu dla Polski.

– Podejrzewam, że ratingi pójdą w górę ze względów czysto praktycznych, pragmatycznych, ponieważ główne agencje nie będą miały po prostu wyjścia. Dane statystyczne, dane ekonomiczne nie pozostawiają złudzeń, że w Polsce dzieje się dobrze, dzieje się coraz lepiej, w związku z tym nie można negować pewnej rzeczywistości. Na pewno nie obniżyć (ratingu), jeśli już to pozostaniemy, aczkolwiek zwykle jest tak, że agencje muszą wykonać jakiś ruch. Ostatnio były utrzymane, więc w tym okresie prawdopodobnie zostaną podwyższone. Tło polityczne za bardzo nie będzie miało tutaj wpływu, dlatego że dane (…) nie pozwalają na wydanie innej opinii – ocenia dr Mariusz Sokołek.

W określeniu zdolności kredytowej państwa brane są pod uwagę czynniki subiektywne i obiektywne. Odwołują się one m.in. do danych statystycznych dotyczących PKB oraz sytuacji politycznej danego kraju.

Agencja Standard & Poor’s należy do trzech największych agencji ratingowych na świecie. Podobnych ocen dokonują również placówki Moody’s oraz Fitch.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl