fot. PAP/EPA

S&P utrzymuje poziom ratingu Polski z negatywną perspektywą

Agencja Standard & Poor’s utrzymała rating Polski na poziomie 3B+ z perspektywą negatywną. Wcześniej, w połowie stycznia S&P obniżyła rating Polski. Teraz w komunikacie instytucja wyraziła obawy dotyczące niezależności Narodowego Banku Polskiego.

S&P wskazała też na relatywnie umiarkowane zewnętrzne potrzeby finansowe Polski oraz silny potencjał wzrostu gospodarczego. Według niej wzrost PKB w Polsce w 2016 roku powinien wynieść 3,5 proc., głównie dzięki popytowi wewnętrznemu.

Biorąc pod uwagę czynniki makro- i mikroekonomiczne, nie ma powodów do perspektywy negatywnej – mówi Anna Milewska, wiceprezes Banku Ochrony Środowiska.

– Utrzymanie samego ratingu rozumiem – trzeba poczekać, mamy ciężkie czasy, jesteśmy krajem dużym, położonym w środku Europy, w środku Unii Europejskiej. UE jest targana najróżniejszymi problemami, z którymi sobie radzi raz lepiej, raz gorzej; jesteśmy po referendum w Wielkiej Brytanii ws. Brexitu. Rozumiem, że można utrzymać rating, patrząc na nasze kontakty handlowe. Ale perspektywa negatywna jest dla mnie kompletnie niczym nieuzasadniona – ocenia Anna Milewska.

Agencja Standard & Poor’s w styczniu biegłego roku obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu „BBB +” z „A -„, z perspektywą negatywną. Złoty wtedy gwałtownie się osłabił.

RIRM

drukuj