Moody’s: perspektywa polskiego systemu bankowego pozostaje stabilna

Perspektywa polskiego systemu bankowego pozostaje stabilna – poinformowała w raporcie agencja ratingowa Moody’s.

W raporcie podano, że perspektywy polskiego systemu bankowego pozostają stabilne dzięki silnemu wzrostowi gospodarczemu oraz rosnącym wynagrodzeniom, które pomagają utrzymać popyt na produkty bankowe i wspierają jakość portfela kredytowego. Dodano, że polskie banki utrzymują solidną, opartą na depozytach, strukturę finansowania oraz duże bufory płynności.

„Niski poziom zadłużenia sektora prywatnego będzie sprzyjać wzrostowi akcji kredytowej, a jakość portfela kredytowego nieznacznie się poprawi, ponieważ silna gospodarka i wzrost płac zwiększają zdolność kredytową kredytobiorców” – powiedziała analityk Moody’s, Melina Skouridou, cytowana w komunikacie.

Moody’s spodziewa się, że rentowność będzie umiarkowana i zasadniczo stabilna, a wzrost biznesu i nieco niższe potrzeby w zakresie rezerw na straty kredytowe zostaną zrównoważone przez utrzymujące się niskie stopy procentowe i silną konkurencję.

„Jednak rosnące ryzyko prawne związane z dużymi wolumenami hipotecznych kredytów we frankach szwajcarskich może zaszkodzić rentowności w przyszłości” – dodano.

Moody’s oczekuje, że banki utrzymają wysoką jakość bazy kapitałowej, a zrównoważony wzrost aktywów będzie bilansowany przez zatrzymywanie części zysków.

„Wypłaty dywidend powinny pozostać umiarkowane” – oceniono w raporcie.

PAP

drukuj