Są propozycje banków dla frankowiczów

Banki przedstawiły trzy propozycje dla osób zadłużonych, m.in. we frankach. Jedna z nich zakłada utworzenie funduszu wspierania restrukturyzacji kredytów hipotecznych. Byłby on adresowany do wszystkich klientów mających problemy ze spłatą kredytów, np. przez utratę pracy czy chorobę.

Związek Banków Polskich proponuje też m.in. możliwość wydłużenia okresu kredytowania i wsparcie dla osób, które zdecydują się na przewalutowanie kredytu. ZBP chce też utworzenia kolejnego sektorowego funduszu stabilizacyjnego dla banków.

Jerzy Bielewicz, prezes Stowarzyszenia Przejrzysty Rynek, powiedział, że te propozycje nie prowadzą do niczego innego, jak kreatywnej księgowości. Ekspert dodał, że Związek Banków Polskich sięga do kieszeni podatników.

Ten fundusz stabilizacyjny ma być finansowany w 1/3 przez instytucje państwa (czyli zapewne NBP czy wręcz budżet bądź Bank Gospodarstwa Krajowego) i to jest skandal. Alternatywą powinno być przewalutowanie po kursie z dnia otrzymania kredytu walutowego i wtedy całe ryzyko walutowe – i frankowiczów, i w systemie bankowym – zniknęłoby. Oczywiście są koszty tego, ale koszty powinni ponieść właściciele banków – ocenia Jerzy Bielewicz.

Kredyt we frankach szwajcarskich zaciągnęło 700 tysięcy Polaków. Na początku stycznia waluta umocniła się, co spowodowało wzrost rat kredytów.

Frankowicze wyszli wówczas  na ulice protestować.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj