Prof. Bogdan Chazan bez zarzutów karnych?

Opinia biegłych lekarzy nie daje podstaw do postawienia zarzutów prof. Bogdanowi Chazanowi – podała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Jeszcze w tym miesiącu prokuratura prowadząca śledztwo w sprawie odmowy tzw. aborcji przez prof. Chazana – ma przesłuchać go jako świadka.

Według medialnych informacji, śledztwo w sprawie narażenia pacjentki prof. Chazana na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu ma zostać umorzone, a prof. Chazan nie usłyszy zarzutów.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz odwołała prof. Chazana z funkcji dyrektora szpitala im. Św. Rodziny po tym, jak odmówił on zabicia nienarodzonego dziecka. Lekarz powołał się wówczas na klauzulę sumienia.

Postępowanie nie toczy się przeciwko prof. Chazanowi, bo nie usłyszał zarzutów – mówi mec. Jerzy Kwaśniewski, pełnomocnik prof. Chazana.

Wydaje się dosyć oczywiste, że zdrowie czy życie pacjentki nie mogły zostać narażone na szwank odmową wykonania aborcji, wyrażoną przez prof. Chazana jako lekarza konsultującego jej przypadek, w szczególności z tego powodu, że pacjentka pozostawała pod opieką również innych lekarzy. Odmowa ta została 4 dni później powtórzona w Szpitalu Bielańskim przez tamtejszych lekarzy, którzy również nie zgodzili się na wykonanie tej aborcji. Zresztą, jak wiemy z rozwoju wypadków, zdrowie i życie pacjentki nie zostały narażone, również w kolejnych miesiącach.  Odmowa wykonania aborcji poprzez posłużenie się tzw. klauzulą sumienia – wskutek rozeznania aborcji jako czynu moralnie złego – sama w sobie nie może zostać nigdy dokonana, jeżeli dochodziłoby do narażenia życia pacjentki – powiedział mec. Kwaśniewski.

Na 12 marca warszawski sąd pracy wyznaczył termin pierwszej rozprawy z pozwu prof. Chazana. Lekarz domaga się uznania wypowiedzenia z pracy za bezprawne i żąda przywrócenia do niej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl