Kolejne środowiska wyrażają poparcie dla prof. Chazana

W obliczu nagonki medialnej na prof. Bogdana Chazana, który odmówił  zabicia dziecka, kolejne środowiska wyrażają swoje poparcie dla postawy lekarza.

Fundacja CitizenGo zbiera podpisy pod listem wspierającym wybitnego lekarza, który po podpisaniu „deklaracji wiary” stał się obiektem ataków meanstrimowych mediów i niektórych polityków.

„Szlachetną postawę przedstawia się jako okrucieństwo, a ewidentne zło jako prawo człowieka. Prawego lekarza, który powinien być przykładem dla innych, próbuje się zaś zniszczyć – czytamy w liście.

Prof. Chazan, jest również atakowany przez Ministra Zdrowia który skierował jego sprawę do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej. W szpitalu św. Rodziny w Warszawie, którego prof. jest dyrektorem rozpoczęły się wzmożone kontrole.

Dr n. med. Anna Gręziak, była prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, mówi, że „Deklaracja Wiary” została wykorzystana do uderzania w lekarzy katolików, w celu eliminowania ich z życia publicznego.

– Padło na prof. Chazana, którego osoba była solą w oku już od dawna. Jeszcze zanim zaczął kierować Szpitalem św. Rodziny w Instytucie Matki i Dziecka miał przecież także problemy z tego samego – można powiedzieć – powodu, czyli postępowania zgodnie z własnym sumieniem. Sumienie to coś bardzo ważnego, ale właściwie najważniejsze jest życie. Lekarz jest powołany do ratowania, do podtrzymywania życia i zdrowia ludzi. Życie jest największą wartością dla człowieka. To, że ten sprzeciw sumienia u profesora się wyraża, to dlatego, że to życie jest zagrożone – stwierdziła dr Anna Gręziak.

W obronie prof. Chazana wystąpiły już jego pacjentki. W piątek pod szpital przyszło kilkaset osób. W obronie lekarza wystąpili też internauci. Założyli fanpage na Facebooku „Popieram prof. Chazana”.

Głosy solidarności płyną też ze strony lekarzy, pielęgniarek i położnych. „Publiczne oskarżanie i zniesławianie lekarza za postępowanie zgodne z Przysięgą Lekarską, Kodeksem Etyki Lekarskiej oraz własnym sumieniem jest oburzające i niszczy zaufanie pacjentów do naszego zawodu” – napisali w liście.

RIRM

drukuj