Stołeczny ratusz przedstawi wyniki kontroli w szpitalu im. Św. Rodziny

Stołeczny ratusz zaprezentuje dziś projekt wystąpienia pokontrolnego dotyczącego odmowy zabicia nienarodzonego dziecka w szpitalu im. Świętej Rodziny.

Wczoraj urząd miasta otrzymał ostatnią opinię medyczną w tej sprawie. Kontrola została wszczęta po tym, jak prof. Bogdan Chazan, dyrektor szpitala Św. Rodziny, odmówił zabicia nienarodzonego dziecka, powołując się na klauzulę sumienia.

Ratusz badał, czy w podległym miastu szpitalu postępowano zgodnie z obowiązującym prawem i sztuką medyczną. Wyniki kontroli o godz. 10.30 ma zaprezentować prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

SLD złożył wczoraj do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Politycy Sojuszu zarzucają jej niedopełnienie obowiązków wynikających z nadzoru nad szpitalem Św. Rodziny, w tym nieodwołanie Chazana. Sojusz zapowiada, że wycofa wniosek, jeśli prezydent zdymisjonuje Chazana.

To będzie test na to, na ile prezydent Warszawy ugnie się pod presją SLD, o którym mówi się, że jest w cichej koalicji z PO – stwierdziła Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSSZ Solidarność.

– Czekam z zainteresowaniem na decyzję ratusza, ponieważ myślę, że jeżeli będzie to decyzja o odwołaniu pana profesora, to ratusz sam postawi się w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ placówka cieszy się ogromnym zaufaniem pacjentek, podobnie jak osoba pana profesora – powiedziała Maria Ochman.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował, że NFZ nałożył na szpital im. Świętej Rodziny karę w wysokości ok. 70 tys. zł. Oprócz NFZ, kontrole w placówce przeprowadziły: konsultant krajowy ds. ginekologii oraz Rzecznik Praw Pacjenta.

RIRM

drukuj