Śledztwo ws. prof. Chazana umorzone

Prokuratura prawomocnie umorzyła śledztwo w sprawie prof. Bogdana Chazana (lekarza,) który powołując się na klauzulę sumienia odmówił zabicia nienarodzonego dziecka. Nie wpłynęło zażalenie pokrzywdzonej na taką decyzję Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prok. Przemysław Nowak.

Prof. Chazan został w ub.r. odwołany z funkcji dyrektora Szpitala św. Rodziny, w wyniku decyzji prezydent Warszawy Hann Gronkiewicz-Waltz. Lekarz skierował sprawę zwolnienia z funkcji do sądu pracy. W pozwie żąda przywrócenia do pracy na stanowisko dyrektora. Proces ruszył w połowie marca. Sprawa toczy się za zamkniętymi drzwiami.

Rozstrzygnięcia sądowe w sprawie prof. Bogdana Chazana potwierdzają, że walka o prawo do klauzuli sumienia ma sens; bo chodzi o dobro pacjenta – mówi dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

– Lekarz ma prawo – jako obywatel Rzeczpospolitej – do pracy zgodnie z własnym sumieniem. To również uznały organy postępowania prawnego i pewnie dlatego uznały, że nie ciążył na panu profesorze Chazanie obowiązek wskazania innego świadczeniodawcy, który miałby wykonać zabieg nie pozwalający w sumieniu tego profesora na jego wykonanie. Walkę z zapisami dotyczącymi klauzuli sumienia lekarza, czyli potraktowanie lekarzy jak urzędników, maszyny do wykonywania poleceń, to niewątpliwie jest dzieło tzw. komitetu bioetyki przy Polskiej Akademii Nauk – wskazuje prezes NRL.     

W środę Trybunał Konstytucyjny zbada przepisy ograniczające klauzulę sumienia lekarzy, które zaskarżyła Naczelna Rada Lekarska. Chodzi m.in. o nakaz wskazania innego specjalisty, który miałby dokonać tzw. aborcji, w sytuacji, gdy lekarz powołuje się na klauzulę sumienia.

Sejm i Prokurator Generalny chcą, by TK uznał ten przepis za zgodny z konstytucją.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl