fot. Paweł Włusek

Spotkanie z prof. Bogdanem Chazanem w Toruniu

W Toruniu, przy parafii św. Józefa, pod hasłem „Sumienie nie podlega dyktatowi prawa” odbyło się spotkanie z prof. Bogdanem Chazanem – ginekologiem, byłym dyrektorem Szpitala Św. Rodziny w Warszawie.

Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po jej zakończeniu, prof. Bogdan Chazan spotkał się z Torunianami. Poruszył tam m.in. tematy tzw. „sprawy Chazana”, in vitro, klauzuli sumienia i „Deklaracji Wiary”. Zapewnił, że wartości były przestrzegane w placówce medycznej, którą kierował.

– W naszym szpitalu, w Szpitalu Św. Rodziny w Warszawie nie wykonywaliśmy aborcji od 8 lat. To co się stało było takim zbawiennym czasem, który spowodował, że otworzyły się serca, otworzyły się sumienia. Dyskutujemy o klauzuli sumienia, dyskutujemy, o tym czym jest sumienie. Każdy zawód ma swoje sumienie. Klauzula sumienia wynika z prawa, że nasze prawo łaskawie zezwala na to, żeby lekarz miał możliwość skorzystania z klauzuli sumienia – mówił prof. Bogdan Chazan.

Lekarz opowiedział także o opublikowanej w tym roku książce „Prawo do życia bez kompromisu”, w której rozmowę z nim przeprowadza Maciej Müller. Odwołuje się w niej do wielu rozmów z matkami, które stawały wobec dylematu aborcji.

Prof. Bogdan Chazan, jeden z sygnatariuszy „Deklaracji Wiary”, jest wybitnym polskim lekarzem, profesorem ginekologii i położnictwa. Po odmowie zabicia nienarodzonego dziecka, stał się ofiarą medialnej nagonki i politycznych represji.

RIRM

drukuj