fot. niedziela.pl

„Prof. Chazan przykładem człowieka pełnego Ewangelii”

Przykładem nowego człowieka, pełnego Ewangelii, jest postawa, którą zaprezentował prof. Bogdan Chazan – powiedział Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

Ks. Arcybiskup na antenie Radia Wnet podkreślił, że powoływanie się na klauzule sumienia jest rzeczą bardzo ważną i w tym ujęciu ta postawa jest przykładem.

Lekarz powołując się na klauzulę odmówił wykonania tzw. aborcji, czyli zabicia dziecka nienarodzonego. Po tym środowiska lewackie przypuściły na niego atak.

W efekcie prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, pod którą podlega szpital Św. Rodziny w Warszawie, zwolniły lekarza z funkcji dyrektora placówki.Krytycznie do decyzji władz Warszawy odniósł się Prymas Polski.

– W pełni podzielam głos zarówno ks. kard. Nycza, jak i ks. abp. Hozera, a także oświadczenie, które wydało Prezydium Konferencji Episkopatu, że tego typu postawa jest przede wszystkim postawą niebezpieczną, pochopną. Nie można w ten sposób reagować. Trzeba rozwiązać problem, który wyraźnie pokazuje na istniejące niekonsekwencje. Pan prof. Chazan jasno pokazał swoją postawą, że jest to po prostu niespójne. Nie mógł w imię tejże klauzuli sumienia, na którą się powołał, inaczej rozwiązać tej sprawy – podkreślił ks. abp Wojciech Polak.

Prof. Bogdan Chazan złożył odwołanie od decyzji prezydent Warszawy do sądu pracy. Po decyzji profesora o odmowie zabicia dziecka, NFZ wszczął kontrolę w szpitalu im. Św. Rodziny, którego dyrektorem był prof. Bogdan Chazan. Fundusz nałożył na placówkę karę blisko 70 tys. zł. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przekazał natomiast wnioski z kontroli m.in. prokuraturze.

RIRM

drukuj