fot. PAP

KEP w obronie lekarzy, którzy podpisali „Deklarację wiary”

Konferencja Episkopatu Polski staje w obronie lekarzy, którzy są piętnowani za podpisanie „Deklaracji wiary”.

Zespół KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych całym sercem popiera tę inicjatywę – napisali w wydanym dziś oświadczeniu ks. bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu oraz ks. prof. dr hab. Stanisław Warzeszak, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia i Chorych.

Wyjaśniają też, że „Deklaracja wiary” powstała w nawiązaniu do osoby i nauczania Jana Pawła II, w tym do nauczania dotyczącego obrony życia ludzkiego.

– My, jako duszpasterze jesteśmy z lekarzami, ale chcę powiedzieć, że nie jesteśmy inicjatorami tejże deklaracji wiary. Inicjatorami są sami lekarze. To jest bardzo pozytywne, że pewna grupa lekarzy, a jest ich ogromna ilość w naszym kraju, chcą świadomie odwoływać się do wartości chrześcijańskich. Dlaczego? Ponieważ są zagrożone wartości ludzkie. Chcemy bronić wartości ludzkich. Trzeba w sposób świadomy odnieść się do wartości chrześcijańskich, stąd też ta deklaracja wiary, powstała w kontekście kanonizacji Ojca Świętego, a także pielgrzymki służby zdrowia na Jasną Górę, wydaje się niesamowicie ważna i konieczna – mówił ks. prof. Stanisław Warzeszak.

Jednocześnie kapłani wyrażają niepokój wobec przejawów agresji słownej, wobec przedstawicieli Służby Zdrowia, którzy złożyli swój podpis pod „Deklaracją wiary”.

Lekarze ci wciąż są piętnowani przez lewicowych aktywistów oraz libertyńskie media. Na okładkach tygodników pojawiają się szydzące z wiary tytuły. Strona lewicowo-libertyńska za wszelką cenę próbuje przekonać, że katolicki lekarz, który podpisał „Deklarację wiary”, nie będzie ratował życia. To ohydne zakłamywanie rzeczywistości.

– Ci, którzy atakują i mówią o tym, że nie będziemy udzielać pomocy są w wielkim błędzie. My nie determinujemy chorych. My podchodzimy do każdego chorego. Ja nie pytam się osobiście chorego o jego przekonanie, o to, czy jest on wierzący, czy wyznaje taką czy inną wiarę. Moim zadaniem – i ta deklaracja wiary tego nie odbiera – jest pomóc choremu, pomóc cierpiącemu. Stać na straży życia – powiedział dr Mirosław Pietrzak, lekarz chorób wewnętrznych, spec. medycyny paliatywnej.

Tymczasem minister zdrowia kieruje do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej sprawę prof. Bogdana Chazana – dyrektora Szpitala św. Rodziny w Warszawie. Chodzi o powołanie się na klauzulę sumienia przy odmowie tzw. aborcji czyli zabicia dziecka poczętego i niewskazanie szpitala, który wykona zabieg.

Lekarze wciąż mogą składać swoje podpisy pod „Deklaracją wiary”. Odpowiedni formularz dostępny jest na stronie www.deklaracja-wiary.pl.

RIRM

drukuj