Przewodniczący KEP: Trudno sobie wyobrazić Polonię bez ks. abp. Wesołego

Trudno sobie wyobrazić tę Polonię lat 60, 70, 80 i późniejszych bez postaci abp. Szczepana Wesołego. W jego osobie Kościół w Polsce traci kogoś nadzwyczajnego – powiedział przewodniczący KEP ks. abp. Stanisław Gądecki po śmierci ks. abp. Szczepana Wesołego, który zmarł we wtorek w Rzymie. [czytaj więcej

Ks. abp Stanisław Gądecki w wypowiedzi przekazanej PAP przez biuro prasowe KEP podkreślił, że „postać śp. ks. abp. Szczepana Wesołego jest nadzwyczajna w gronie biskupów polskich”.

„Jego życie nie przypominało życia przeciętnego biskupa – drogi od urodzin do szkoły, od szkoły do seminarium duchownego, od seminarium duchownego do pracy duszpasterskiej. Jego życie było pełne nadzwyczajnych zwrotów, niespotykanych zdarzeń” – stwierdził ks. abp Stanisław Gądecki.

Dodał, że życie ks. abp. Szczepana Wesołego mogłoby zapełnić życiorysy wielu ludzi naraz.

„Nie była to taka prosta droga, jaką przechodzi każdy kapłan czy każdy biskup. Otrzymał święcenia kapłańskie w 1956 r. w Rzymie. Był kierownikiem sekcji słowiańskiej biura prasowego sekretariatu soboru. Pamiętam go z 1968 r., gdy papież Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Był wyznaczony do pracy w archidiecezji gnieźnieńskiej i do pracy wśród polonii zagranicznej. Był <<biskupem na walizkach>>, o czym wspomina w swojej tej ostatniej książce. To duszpasterstwo najbardziej odcisnęło się na jego życiu” – powiedział ks. abp. Stanisław Gądecki.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że abp Wesoły wybrał na swe hasło biskupie słowa „Laetus serviam” – „Będę służył z radością”, w nawiązaniu do swego nazwiska.

Ks. abp Stanisław Gądecki przypomniał, że wśród wielu inicjatyw ks. abp. Szczepana Wesołego były m.in. kursy w Loreto dla młodzieży polonijnej Europy zachodniej.

„Miały one za zadanie nie tylko umocnienie w wierze, ale również przygotowanie kadr przyszłej Polonii zagranicznej, które miały stanowić trzon Kościoła na emigracji. Ci, którzy przeszli te kursy, z wdzięcznością wspominają postać księdza arcybiskupa Szczepana, który świadomie dążył do tego, by przygotować ludzi pełnych wiary, kultury, wartości narodowych – przygotować młodych Polaków żyjących na emigracji” – wspomina ks. abp. Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu Polski przypomniał współpracę ks. abp. Szczepana Wesołego z ks. kard. Władysławem Rubinem w latach 1968-80 i jego posługę jako rektora w kościele św. Stanisława w Rzymie oraz jako przewodniczącego Fundacji Jana Pawła II.

„To wszystko razem było częścią jego zaangażowania, całkowicie dedykowanego Polonii. Emigracja to czuła i to odwzajemniła. Trudno sobie wyobrazić tę Polonię lat 60., 70., 80. i późniejszych bez postaci abp. Szczepana Wesołego. W jego osobie Kościół w Polsce traci kogoś nadzwyczajnego, kogoś całkowicie dedykowanego polskiej emigracji” – powiedział ks. abp. Stanisław Gądecki.

Ks. abp Szczepan Wesoły urodził się 16 października 1926 roku w Katowicach. Zmarł we wtorek, 28 sierpnia br. w Rzymie, w 91. roku życia, w 62. roku kapłaństwa i 50. roku biskupstwa. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Katowicach, rodzinnym mieście zmarłego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl