We Włoszech zmarł ks. abp Szczepan Wesoły

W wieku 91 lat zmarł we wtorek w Rzymie ks. arcybiskup Szczepan Wesoły, były wieloletni duszpasterz Polonii – poinformowała polska parafia w stolicy Włoch. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Katowicach, rodzinnym mieście zmarłego.

Arcybiskup Wesoły urodził się 16 października 1926 roku w Katowicach.

Po wybuchu drugiej wojny światowej został jako nastolatek wraz z bratem przymusowo wcielony do armii niemieckiej i wysłany na front zachodni. Następnie zbiegł na stronę aliancką i trafił do polskich jednostek. Brał udział w walkach w Algierii i we Włoszech jako telegrafista w oddziałach łączności.

Po wojnie kształcił się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, a w 1956 roku przyjął święcenia kapłańskie. Został duszpasterzem polskich emigrantów we Włoszech.

W latach 1962–1965 kierował Sekcją Słowiańską biura prasowego Sekretariatu Soboru Watykańskiego II.

W grudniu 1968 roku papież Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym gnieźnieńskim z przeznaczeniem do pracy wśród Polonii. 11 grudnia 1968 roku w prywatnej kaplicy ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego otrzymał sakrę biskupią.

Początkowo jego zadaniem było wspomaganie w pracy ks. biskupa Władysława Rubina, delegata prymasa Polski dla duszpasterstwa emigracyjnego. Ks. biskup Wesoły objął funkcję delegata w 1980 roku. Łącznie odbył kilkaset podróży duszpasterskich i odwiedził katolickie ośrodki polonijne na całym świecie.

7 lutego 1994 roku otrzymał tytuł arcybiskupa ad personam. W kwietniu 2003 roku przeszedł na emeryturę i pozostał w Rzymie. Mieszkał przy polskim kościele świętego Stanisława.

5 maja bieżącego roku sędziwemu ks. arcybiskupowi Wesołemu wręczono w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług w krzewieniu polskości i postaw patriotycznych wśród polskiej emigracji na świecie, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i działalność na rzecz jednoczenia pokoleń w duchu wartości chrześcijańskich”.

Ceremonia odznaczenia odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl