fot. Jakub Szymczuk/KPRP

[TYLKO U NAS] Prezydent RP do polonijnej Rodziny Radia Maryja: Dziękuję za trwanie w polskości i podtrzymywanie polskich tradycji

Prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie udzielonym o. Zbigniewowi Pieńkosowi CSsR, dyrektorowi Centrali Radia Maryja w Chicago, złożył świąteczne życzenia bożonarodzeniowe całej Rodzinie Radia Maryja mieszkającej poza granicami Polski. Szef państwa polskiego podziękował także Polonii za trwanie w polskości i podtrzymywanie polskich tradycji.

***

O. Zbigniew Pieńkos CSsR: Panie Prezydencie, przed nami święta Bożego Narodzenia – święta rodzinne. Jak Pan przeżywa te święta w gronie rodzinnym, ale i na zaszczytnym stanowisku służby Ojczyźnie?

Prezydent Andrzej Duda: To rzeczywiście jest służba trwająca non-stop. Prezydent nie ma urlopu, więc trzeba być cały czas gotowym do pracy. Na szczęście jest tak, że wszyscy mamy Wigilię i wszyscy mamy Boże Narodzenie, więc także i ja mogę spędzić ten czas z moimi najbliższymi: żoną, córką, rodzicami, moimi siostrami i ich rodzinami. Cieszę się, że to tradycyjne moje spotkanie rodzinne, także i w tym roku będę miał. Życzę każdemu, żeby ciepłe spotkanie rodzinne było mu dane, zwłaszcza tym, którzy są poza granicami kraju, gdzieś tam są sami, zostawili najbliższych wiele tysięcy km od miejsca, gdzie się znajdują. To zwłaszcza im życzę, żeby mieli jak najlepsze i jak najcieplejsze święta rodzinne i by stały się ich udziałem.

Święta Bożego Narodzenia to też doskonała okazja do tego, aby składać sobie życzenia. Człowiek chciałby dzielić się z innymi tym, co czuje w sercu. My ze swojej strony – mając świadomość, jak odpowiedzialną funkcją jest służba przede wszystkim dla Ojczyzny – chcemy złożyć najserdeczniejsze życzenia: przede wszystkim pokoju serca, radości, ale też i asystenci Ducha Świętego, bo jest to niezwykle potrzebne w podejmowaniu decyzji dla roztropnego dobra wspólnego.

Bóg zapłać za te życzenia. Jestem bardzo wdzięczny, ale myślę, że to przede wszystkim ja jako prezydent, nie tylko cieszę się, ale i powinienem złożyć prezydenckie życzenia moim rodakom. Tym, którzy mieszkają w Chicago, i których miałem możliwość odwiedzić w 2014 roku – niezwykle miło to wspominam – jak również moim rodakom mieszkającym w Stanach Zjednoczonych oraz na całym świecie.

Przede wszystkim chciałem podziękować za trwanie w polskości, podtrzymywanie polskich tradycji, polskich zwyczajów, za przekazywanie ich młodemu pokoleniu oraz za działalność oświatową: wszystkim nauczycielom, wychowawcom, rodzicom, tym, którzy prowadzą szkoły sobotnie, prowadzą dzieci do tych szkół – za wszelkiego rodzaju polonijną działalność społeczną, jej ogromne bogactwo w Chicago.

Chciałem podziękować też naszym góralom, bo oni pięknie kultywują swoje tradycje, tak bliskie szczególnie mojemu sercu, za zaangażowanie w dbanie o dobre imię Polski – Polacy w Stanach Zjednoczonych bardzo mocno tego pilnują. Za to, że są niekwestionowanymi ambasadorami Polski, polskości – za to bardzo, bardzo serdecznie chciałem podziękować i życzyć spokojnych, dobrych świąt, żeby zawsze byli dumni ze swojej Ojczyzny, żeby im się dobrze wiodło, żeby mieli satysfakcję z tego, jak działają, żyją, pracują, by byli zdrowi,  żeby szczęśliwie im się życie układało, a Pan Bóg zawsze miał w swojej opiece ich, ich sprawy i ich rodziny. Tego życzę wszystkim swoim rodakom jako Prezydent Rzeczypospolitej.

Bardzo dziękuję nie tylko w imieniu własnym, nie tylko słuchaczy Radia Maryja, ale także całej Polonii za te ciepłe słowa i świadectwo, które Pan daje. Panie Prezydencie, na początku swojej prezydentury mocno zaakcentował Pan jedną rzecz: że w swojej posłudze będzie dążył do tego, abyśmy byli jak najbardziej zorganizowaną i mocną wspólnotą. Wiadomo, kiedy jest wspólnota, wtedy wiele rzeczy łatwiej jest przeprowadzić. Obserwujemy, że to się udaje, ale wspólnota ma to do siebie, że jednoczy ją wspólne bycie razem. Czekamy tutaj od samego początku na Pana przyjazd do Chicago. Wiele osób pyta, czy i kiedy ten przyjazd nastąpi. Przed nami Nowy Rok. Czy dojdzie do takiego spotkania z Polonią w Chicago?

Muszę powiedzieć Słuchaczom, że za każdym razem, kiedy jestem w Stanach Zjednoczonych – a byłem zarówno w Nowym Jorku już kilkakrotnie z racji obecności na Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych, ale także w Waszyngtonie – za każdym razem są przedstawiciele Chicago i pytają mnie: „Kiedy Pan wreszcie przyjedzie do Chicago?”. Zwłaszcza, jeżeli w 2014 r. w czasie mojej wizyty, jeszcze jako poseł, gdzieś tam się z nimi spotkałem.

Z wielką satysfakcją muszę powiedzieć: Tak, wyjazd do Chicago jest planowany, jest planowana wizyta, spotkanie z Polonią, z Polakami – 19 maja przyszłego roku w Millennium Park. Mam nadzieję, że będzie to wielkie spotkanie w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Bardzo cieszę się na to spotkanie. Planujemy przyjazd razem z żoną, także będziemy obydwoje. Będzie Para Prezydencka i nasza wizyta w Chicago. Mam nadzieję, że jak najwięcej znajomych, przyjaciół, moich rodaków przyjdzie się z nami spotkać.

Panie Prezydencie, w takim razie czekamy i życzymy, aby to naprawdę pięknie eksponowane miejsce w Chicago wypełniło się Polonią. Bardzo dziękuję i Bóg zapłać. Przed nami wielkie przygotowanie.

Oczywiście szczegóły będą podane, na pewno mój współpracownik i przyjaciel Pan minister Adam Kwiatkowski też jeszcze będzie szczegółowo o tych kwestiach informował w ramach kancelarii prezydenta, ta informacja  będzie na bieżąco. Natomiast ja bardzo cieszę na to spotkanie i bardzo dziękuje, że za pośrednictwem Radia Maryja mogłem złożyć życzenia rodakom. Chciałem serdecznie pozdrowić także Ojców i złożyć im najlepsze życzenia Bożonarodzeniowe, podziękować za to, że jesteście na co dzień duchowym wsparciem dla moich rodaków daleko poza granicami Polski. Za to jako Prezydent RP bardzo serdecznie dziękuje. Mam nadzieję, że także i my będziemy mieli możliwość spotkać się w Millenium Park. Biorąc pod uwagę, że ponad milion Polaków mieszka w Chicago – to mam nadzieję, że parę osób przyjdzie  na to spotkanie.

Myślę, że nie parę, ale parę tysięcy. Panie Prezydencie, bardzo dziękuję za tę możliwość spotkania przez połączenie telefoniczne i jeszcze raz życzymy radości, pokoju serca płynącego z faktu, że Jezus Chrystus stał się człowiekiem, że jest pośród nas, a jeśli jest pośród nas, to nic złego nas spotkać nie może. Bardzo dziękuje, Bóg zapłać.

Szczęść Boże, ja również bardzo dziękuję.

Szczęść Boże.

RIRM

drukuj