Uczestnicy IV Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza (fot. PAP)

PO bierze odwet na Związku Polaków na Białorusi

Wiceprezes Związku Mieczysław Jaśkiewicz jeszcze w sobotę opuścił zakończony wczoraj w Pułtusku IV Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Jak napisał „Nasz Dziennik” to retorsje za krytyczny wobec polityki wschodniej rządu list skierowany do uczestników Zjazdu.

 

W piśmie wytknięto rządowi Donalda Tuska m.in. zamiar upolitycznienia i uzależnienia polskich działaczy za granicą od służb dyplomatycznych oraz brak wsparcia dla przedsięwzięć kulturalnych i oświatowych. Z informacji Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przedstawiciel ZPB miał usłyszeć także groźbę: „Sytuacja nie jest aż tak straszna, ale teraz może być jeszcze gorzej”. List Polonii z Białorusi wywołał poruszenie MSZ.

Resort wydał komunikat, w którym zapewnia, że w przyszłym roku proces przyznawania środków na projekty polonijne nie będzie już budził wątpliwości, a prace na 2013 r. ruszą jesienią. Poseł Artur Górski – członek sejmowej komisji Łączności z Polakami za granicą mówi, że zjazd potwierdził  wszystkie przypuszczenia z prac komisyjnych. Okazało się że MSZ nie jest przygotowane do rozdysponowania tych pieniędzy.

 

„Podmioty polonijne, organizacje polskie na wschodzie i media polonijne, które otrzymywały środki zazwyczaj w kwietniu pozyskują je dopiera teraz. Ale wiemy także, że wiele podmiotów nie otrzymało tych środków i już ich nie otrzyma. Z jednej strony rząd twierdzi, że na rzecz Polonii i Polaków przeznaczono większe środki, ale one nie docierają. Wielu podmiotów powiedziano, że jeżeli nie dostali pieniędzy w ramach wniosków do podmiotów społecznych, że mogą je kierować do konsulów. Ale konsulowe twierdzą, że pieniądze już rozdysponowano, albo że nie ma ich tak dużo” – powiedział Artur Górski.

 

Poseł dodał, że podczas tegorocznego zjazdu Polonii, jej przedstawiciele zgodnie zaapelowali o pomoc.

 

„Działacze odważyli się podnosić głosy i jednomyślnie przyjęto uchwałę, która zobowiązała Komisję Sejmową i Senacką, zajmujące się sprawami migracji Polonii, Polaków za granica do tego aby monitorował, aby badał, aby sprawdzał działania rządu w tym zakresie, czyli w zakresie pomocy Polakom na Wschodzie. Bardzo się obawiamy, że ta polityka, którą ten rząd w tym roku prowadził będzie kontynuowana także w kolejnych latach” powiedział Artur Górski.

 

Wypowiedź Artura Górskiego:

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

 

drukuj