Prezydent Duda wraz z małżonką w Norwegii

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczyna dziś oficjalną wizytę w Norwegii. O godz. 10.30 przed pałacem Królewskim w Oslo zaplanowano ceremonię powitania polskiej pary prezydenckiej przez króla Norwegii Haralda V i królową Norwegii Sonję. Wieczorem odbędzie się spotkanie przy oficjalnym obiedzie wydawanym w Pałacu Królewskim.

Prezydent będzie dziś rozmawiał także z przewodniczącym parlamentu Królestwa Norwegii oraz szefową norweskiego rządu.

Wczoraj wieczorem prezydent w polskiej ambasadzie w Oslo spotkał się z polonią i wręczył odznaczenia państwowe. W przemówieniu prezydent Andrzej Duda podziękował rodakom z Norwegii za kultywowanie polskości.

– Dziękuję za polskie szkoły, wiem, że tych spleconych jest wiele. Dziękuję za wszystko co jest robione da polskiej młodzieży, żeby tego języka nie straciła. Obiecuję państwu, że na ten temat będę rozmawiał z władzami norweskimi żeby ułatwić możliwości nauczania języka polskiego w Norwegii. Dziękuję Państwu za wszystko co robicie, a przede wszystkim nauczycielom. Obiecywałem to dawno, jeszcze podczas kampanii wyborczej, że postaram się zadbać o polskie szkoły, polskich uczniów i nauczycieli. I rozpoczęliśmy ten proces. Złożyłem w Sejmie projekt ustawy, który zrównuje status uczniów w Polsce z uczniami szkół polskich poza granicami – zapewnił Andrzej Duda.

Jutro szef państwa polskiego i król Norwegii Harald V zainaugurują obrady Polsko-Norweskiego Forum Gospodarczego. Następnie prezydent uda się do Norweskiego Instytutu Noblowskiego, gdzie wygłosi wykład.

Wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Norwegii zakończy się w środę.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj