fot. prezydent.pl

Prezydent A. Duda: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa.

„Dziękujemy Weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę! Pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie” – napisał prezydent.

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa został ustanowiony w 2011 r. w uchwalonej przez Sejm ustawie o weteranach. Pierwsze oficjalne obchody odbyły się 29 maja 2012 r. Tego samego dnia przypada także Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Ustawa o weteranach przyznała im między innymi dodatki do rent i emerytur, specjalne zapomogi, uprawnienia pracownicze, ulgi na przejazdy komunikacją publiczną, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Centralne obchody co roku odbywają się w innym mieście, w tym roku są to Kielce.

Od lat 50 XX w. w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy z Polski. Podczas służby i pracy w kontyngentach zginęło i zmarło ok. 120 Polaków.

PAP/RIRM

drukuj