Prezydent A. Duda: Składamy hołd nie tylko tym, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim, ale także tym, którzy w nim ucierpieli i zginęli

Składamy hołd nie tylko tym, którzy walczyli w powstaniu, ale także tym, którzy w powstaniu ucierpieli, zginęli – powiedział prezydent Andrzej Duda. Najwyższy przedstawiciel Rzeczypospolitej złożył dziś wieniec przy tablicy upamiętniającej zamordowanych cywilów na warszawskiej Woli.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że jest to miejsce symboliczne. Jak przypomniał, to właśnie w tym miejscu stał drewniany dom, w którym Niemcy zgromadzili osoby niezdolne do pracy: starców, kobiety, osoby niepełnosprawne, dzieci i kobiety ciężarne.

W nocy z 10 na 11 sierpnia 1944 r. Niemcy podpalili ten dom. Zginęli wszyscy znajdujący się tam ludzie. Szacuje się, że było tam od 70 do kilkuset osób.

– To miejsce jest symbolem cierpienia ludności cywilnej Warszawy. Jednym z symboli tamtych dni. Jednym z symboli nieprawdopodobnego bestialstwa z jakim Niemcy potraktowali Warszawę, z jakim Niemcy potraktowali ludność cywilną Warszawy. Wspominamy to i składamy dzisiaj hołd. Nie tylko tym, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim, ale także tym, którzy w tym Powstaniu ucierpieli, którzy w trakcie tego Powstania i po nim zginęli, zamordowani bestialsko przez Niemców tylko dlatego, że byli Polakami – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Rzeź mieszkańców stołecznej Woli trwała od 5 do 7 sierpnia 1944 r.

W masowych egzekucjach zginęło – według różnych szacunków – od 40 do 60 tys. mieszkańców dzielnicy. Ludność była rozstrzeliwana, a ciała zabitych palono.

RIRM

drukuj