fot. PAP/Darek Delmanowicz

Wicepremier P. Gliński: Prezydent A. Duda to człowiek wiarygodny i uczciwy

Prezydent Andrzej Duda to człowiek przede wszystkim wiarygodny i uczciwy. Dla polskiej kultury jest w stanie zrobić wszystko – mówił w piątek w Przemyślu wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

„Za tego człowieka jestem w stanie głowę oddać, że on dla polskiej kultury jest w stanie zrobić wszystko. Jest to człowiek przede wszystkim wiarygodny i uczciwy” – powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas spotkania z samorządowcami i przedstawicielami instytucji kultury na Podkarpaciu.

Piotr Gliński dodał, że „co do innych kandydatów (na prezydenta –PAP) nie komentuje”.

Podkreślił, że jako minister kultury i dziedzictwa narodowego zawsze uzyskiwał wsparcie od prezydenta Andrzeja Dudy.

„To wsparcie zawsze miałem. Mogę to powiedzieć z czystym sumieniem” – zaznaczył wicepremier.

Podczas spotkania w Przemyślu wicepremier Piotr Gliński zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich 4,5 lat budżet Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wzrósł o 37 proc.

„Jest to w tej chwili już ponad 5,2 mld zł” – mówił.

Jego zdaniem, „to duże zwiększenie nakładów na kulturę nie jest przypadkowe”.

„Ono oznacza priorytety polityczne naszej formacji. My po prostu uważamy, że kultura jest bardzo ważna i potwierdzamy to realnymi decyzjami” – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Jak zaznaczył koalicja PO-PSL przez osiem lat walczyła o „zwiększenie nakładów na kulturę o jeden procent”.

„Myśmy to zrobili w pierwszym roku. To wymowa faktów” – stwierdził.

Przypomniał, że dzięki zwiększonemu budżetowi resort kultury powołał nowe instytucje kultury. Wymienił m.in. utworzenie Instytutu Pileckiego, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, czy Instytut Narodowego Dziedzictwa za Granicą Polonika.

„Oprócz powołania nowych instytucji wzięliśmy także na współprowadzenie wiele instytucji regionalnych, które na to zasługiwały” – zauważył wicepremier Piotr Gliński.

Dodał, że w ciągu ostatnich czterech lat o 50 proc. wrosła liczba takich instytucji.

Zauważył także, że z resortu kultury w ostatnich czterech latach na Podkarpacie trafiło 88 mln zł; w latach 2011-14 było to 39 mln zł – wskazał.

W Przemyślu wicepremier Piotr Gliński odwiedził m.in. kościół franciszkanów. Na jego renowacje ministerstwo kultury przekazało 3,4 mln zł.

„Przemyśl to wyjątkowe miasto, w którym zabytki spotykamy na każdym kroku. Są one bardzo ważne, ponieważ generują rozwój regionu. Wszystkie te wyjątkowe miejsca są bardzo dobrze zadbane dzięki wsparciu z budżetu państwa oraz wysiłkowi lokalnych władz” – mówił.

Po południu wicepremier Piotr Gliński odwiedzi m.in. skansen przemysłu naftowego w Bóbrce koło Krosna oraz skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl