fot. PAP/Marcin Obara

Rocznica zaprzysiężenia prezydenta RP

Rok temu prezydent Andrzej Duda rozpoczął drugą kadencję swojej prezydentury. Liczne wizyty zagraniczne, ratyfikowane umowy międzynarodowe, wsparcie dla rodzin – to tylko niektóre z obszarów działań prezydenta Andrzeja Dudy.

„Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji. (…) Tak mi dopomóż Bóg” – brzmiały słowa przysięgi.  

Po złożonej przysiędze w swoim orędziu Andrzej Duda zapewnił, że będzie prezydentem polskich spraw.

– Taka jest Polska moich marzeń – ambitna, rozwijająca się w szybkim tempie, innowacyjna, ale pamiętająca o swoich korzeniach, o swojej historii, o swojej tożsamości, o swojej tradycji – mówił prezydent Andrzej Duda.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1423164708350222341

Polskie sprawy to: rodzina i jej członkowie, od tych najmniejszych po tych najstarszych – najbardziej potrzebujących, szczególnie dziś w czasie pandemii – wskazała szef Kancelarii Prezydenta RP, Grażyna Ignaczak-Bandych.

– Polskie sprawy to też jest gospodarka, bezpieczeństwo. To sprawy zagraniczne, to klimat, to zdrowie i we wszystkich tych obszarach pan prezydent był bardzo aktywny – oceniła Grażyna Ignaczak-Bandych.

Prezydent podejmował szereg działań i wspierał inicjatywy związane z rodziną.

– Ludzie doceniają to, że za czasu prezydentury Andrzeja Dudy przywrócona została taka godność obywatelowi państwa polskiego. Ludzie znowu są dumni z tego, że są Polakami, że należą do tego narodu, że są obywatelami Polski – mówił prawnik, Marcin Jakóbczyk.

Andrzej Duda aktywnie uczestniczył także w pracach nad rozwiązaniami prawnymi wspierającymi przedsiębiorców, chroniącymi miejsca pracy i łagodzącymi skutki ekonomiczne epidemii.

– To są również sprawy gospodarcze, to jest kwestia polskich przedsiębiorców, to jest kwestia dalszego wspierania polskich rodzin. Przypomnę, że dodatek solidarnościowy, który był wypłacony na wniosek pana  prezydenta, dla tych którzy utracili bieżące wsparcie państwa w czasie pandemii, to było też działanie, myślenie o tym, aby ludzie czuli się bezpieczniej – zaznaczyła Grażyna Ignaczak-Bandych.

Prezydent w czasie pierwszego roku II kadencji, mimo pandemii, złożył 13 wizyt zagranicznych. Uczestniczył także w wielu wydarzeniach międzynarodowych odbywających się w formule zdalnej.

– Chcę zaapelować do wszystkich głów państw, szefów rządów i dostojnych delegatów o współtworzenie idei globalnej solidarności – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

Wspierał i angażował się w sytuację Polaków na Białorusi.

– Podnosimy sprawę Polaków na Białorusi we wszystkich możliwych organizacjach międzynarodowych – zapewniał prezydent.

Priorytetem prezydenta Andrzeja Dudy było i jest także bezpieczeństwo Polski i całego regionu. Stąd budowanie pozycji Polski w NATO i wzmocnienie współpracy polsko – amerykańskiej.

– Budowanie relacji polsko-amerykańskich, jako związku dobrze pojętych interesów, przynoszących korzyści obydwu państwo, jest całkowicie ponad bieżącymi zdarzeniami politycznymi – zwracał uwagę Andrzej Duda.

Łącznie prezydent podpisał 141 ustaw, zawetował jedną, zgłosił 5 inicjatyw ustawodawczych.

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie.

– Inicjatywa ważna, potrzebna i ciesząca nie tylko wszystkich warszawiaków, ale i Polaków – oceniła Grażyna Ignaczak-Bandych.

Prezydent z małżonką angażowali się w pomoc tym najbardziej potrzebującym  poprzez liczne akcje charytatywne.

To ponad dziesięciomilionowe poparcie potwierdziło zaufanie Polaków do prezydenta oraz dało mu mandat do dalszego piastowania tego urzędu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl