Zakończył się szczyt Grupy V4

Na Mierzei Wiślanej zakończył się Szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Wydarzenie to zainaugurowało obchody jubileuszu 30-lecia powstania V4. W Juracie spotkali się prezydenci Polski, Węgier, Czech oraz Słowacji. Rozmowy trwały dwa dni.

Przywódcy rozmawiali nt. pandemii koronawirusa i jej skutków dla gospodarki, energetyki oraz polityki klimatycznej.

Wszystkie kraje potwierdziły konieczność sprawnego przeprowadzenia programu szczepień. Grupa V4 jest zgodna co do potrzeby rozwijania OZE, przy jednoczesnym inwestowaniu w energię atomową.

W kwestii działań politycznych w ramach Grupy Wyszehradzkiej na forum UE padł postulat jasnego oddzielania w tematach spornych zdania całej grupy od stanowiska poszczególnych jej członków.

Zgadzamy się co do tego, że naszym wspólnym priorytetem jest zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa i warunków rozwoju w niestabilnych czasach – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej po zakończeniu szczytu.

– Dla odradzającej się Rzeczypospolitej miało to fundamentalne znaczenie, chociażby gospodarcze. Polska nie dostała wtedy żadnego znaczącego portu, ale to zmartwychwstałe polskie państwo i umęczony zaborami naród zdobyły się na wysiłek budowy własnego, nowego i wielkomorskiego portu w Gdyni. Na samym początku portem, który miała Rzeczpospolita był Puck, w którym dzisiaj jesteśmy. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy uczcić to niezwykłe wydarzenie. Wtedy było ono bardzo wzruszające, padło wiele podniosłych słów ze wzruszeniem mówiąc o mieszkańcach o Kaszubach, którzy zachowali polskość i byli przy Polsce – poinformował Andrzej Duda.

Obecnie to Polska sprawuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Jej format został powołany w 1991 roku na Węgrzech. Pierwotnym celem Grupy było wprowadzenie wszystkich członków do NATO oraz UE.

 

RIRM/Zuzanna Dąbrowska

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl