prezydent.pl

Trwa oficjalna wizyta prezydenta RP we Włoszech. Andrzej Duda odwiedził cmentarz pod Monte Cassino

Trwa oficjalna wizyta prezydenta Polski we Włoszech. W czwartek prezydent Andrzej Duda odwiedził cmentarz pod Monte Cassino, gdzie spotkał się z dziećmi z polskich szkół we Włoszech.

W tym roku obchodzimy 76. rocznicę Bitwy pod Monte Cassino, która miała decydujące znaczenie podczas II wojny światowej. Pierwotnie wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na polskim cmentarzu była planowana na maj, jednak, z powodu pandemii koronawirusa, nie mogła się odbyć. W czwartek przed południem polski prezydent odsłonił popiersie gen. Władysława Andersa w ambasadzie Polski w Rzymie. W tym roku obchodzimy 50. rocznicę jego śmierci.

– To był wielki syn Polski, wielki patriota, wielki żołnierz. Był niezwykle kochany przez swoich żołnierzy. Jesteśmy mu winni pamięć, bo to był jeden z tych, którzy uczynili bardzo wiele, by Polska mogła być wolna – podkreślał prezydent.

Na spotkanie z prezydentem pod Monte Cassino przyjechały dzieci z polskich szkół z różnych regionów Włoch. Największa polska szkoła działa przy ambasadzie w Rzymie. Uczęszcza do niej pół tysiąca uczniów.

– Jesteśmy Włochami, bo pochodzimy z polsko-włoskich rodzin, bo tu się urodziliśmy i chodzimy do włoskich szkół. Ale jesteśmy też Polakami. Mamy również polskie obywatelstwo, mówimy po polsku jak po włosku, a jeśli jeszcze nie, to polska szkoła pomaga nam, żebyśmy byli całkowicie dwujęzyczni – mówiła uczennica polskiej szkoły w Rzymie.

Polskie szkoły we Włoszech działają bardzo prężnie.

– Jestem przedstawicielem szkoły Anders z Marche i Umbrii. Jest to szkoła, która powstała sześć lat temu i ma siedzibę w trzech miastach. (…) Szkoły przyjechały dzisiaj, bo jest młodzieżowy rajd Polonii – oznajmiła Anna Traczewska.

– Jesteśmy tutaj z naszymi dziećmi, żeby przede wszystkim oddać hołd i odwiedzić cmentarz na Monte Cassino, ponieważ niektórzy są tutaj po raz pierwszy. Jesteśmy również po to, by spotkać prezydenta. Wiadomo, że dla dzieci jest to bardzo duże przeżycie – zaznaczyła Katarzyna Stroińska z polskiej szkoły w Anconie.

Prezydent Andrzej Duda podsumowując środowe spotkania z prezydentem Sergio Mattarellą i premierem Giuseppem Conte, podkreślił, że Włochy są ważnym partnerem dla Polski.

– To były bardzo ważne rozmowy, to były bardzo dobre spotkania. Mam nadzieję na intensyfikację polsko-włoskich relacji. Mam nadzieję na intensyfikację współpracy, przede wszystkim gospodarczej – podsumował Andrzej Duda.

Rozmowy przywódców dotyczyły głównie przyszłości Unii Europejskiej oraz wychodzenia z kryzysu wywołanego przez pandemię.

– Aby rozwój wrócił na normalne tory, abyśmy odzyskali impet, który mieliśmy przed nadejściem pandemii koronawirusa – to był główny przedmiot naszej dyskusji. Mówiliśmy także o problemach bezpieczeństwa, mówiliśmy o sytuacji na Białorusi – o tym, w jaki sposób powinniśmy działać jako państwa Unii Europejskiej – opowiedział prezydent.

W piątek prezydent wraz z Pierwszą Damą zostaną przyjęci na audiencji przez Ojca Świętego Franciszka. Polska delegacja będzie też uczestniczyła we Mszy świętej przy grobie św. Jana Pawła II.

– Ten rok to jest setna rocznica Jego urodzin. Dla nas, Polaków, dla pokolenia, które często jest nazywane pokoleniem Jana Pawła II, do którego ja również należę, to jest rok bardzo ważny, bardzo przejmujący i rok przypominania tego, co nas nauczał Jan Paweł II – akcentował Andrzej Duda.

W Watykanie prezydent Andrzej Duda spotka się także z ks. kardynałem Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

Piotr Krupa, TV Trwam News

drukuj