fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Prezydent wyda dziś oświadczenie dot. ustaw o SN i KRS

Prezydent Andrzej Duda dziś w południe przedstawi projekty o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. To realizacja zapowiedzi sprzed dwóch miesięcy, jaka padła po tym, gdy prezydent zawetował ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości w tych sprawach.

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński mówił wczoraj, że będą to dobre propozycje, w których znajdą się niektóre postulaty zgłaszane przez kluby opozycyjne. Dziś, na Twitterze, zapowiedział, że prezydent Andrzej Duda wyda oświadczenie ws. ustaw o godzinie 12.

PiS oczekuje rzeczywistej reformy i zmiany strukturalnej wymiaru sprawiedliwości. PO i Nowoczesna wyrażają obawy, że projekty prezydenta będą zakładały tylko zmiany kadrowe.

Poseł Grzegorz Długi z Kukiz 15 liczy na to, że projekty będą gwarantowały sprawną pracę KRS i SN.

– (…) Aby sądy mogły pracować jednak zgodnie z konstytucyjną rolą, ale również w sposób niepolityczny, fachowy, aby wrzawa dookoła tego mogła się zgodzić, abyśmy wszyscy mogli zająć się tym, co tak naprawdę jest najważniejsze, czyli reformą wymiaru sprawiedliwości. Reforma SN i KRS nie jest reformą wymiaru sprawiedliwości. To jest ewentualnie jakiś tam początek. Ja często mówię o tej „rybie, która psuje się od głowy”. Jeżeli cała ryba jest zepsuta, to wymiana głowy niewiele daje. Trzeba się po prostu zabrać solidnie do roboty, a przestać się kłócić jak dzieci w piaskownicy – komentuje poseł Grzegorz Długi.

W piątek w Belwederze prezydent Andrzej Duda przyjął prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wczoraj w tygodniku „Sieci prawdy” ukazał się wywiad z Jarosławem Kaczyńskim, w którym odnosi się on do spotkania. Jak stwierdził prezes PiS spotkanie z prezydentem pokazało, że możemy rozmawiać, jednocześnie jednak pokazało, że są daleko idące różnice zdań. [czytaj więcej]

Prezes PiS przyznał, że nie wie, czy da się je sprowadzić do jakiegoś wspólnego mianownika, który pozwoliłby posunąć sprawę reformy sądownictwa naprzód. Zobaczymy, co dokładnie zaproponuje prezydent – podsumowuje Jarosław Kaczyński.

RIRM

drukuj