fot. PAP/Tomasz Gzell

K. Szczerski: Para prezydencka otrzymała zaproszenie do złożenia wizyty w Białym Domu

Prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda otrzymali oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty w Białym Domu w czerwcu – powiedział w piątek PAP Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta.

O tym, że prezydent USA Donald Trump skierował zaproszenie do polskiej pary prezydenckiej do złożenia wizyty w Waszyngtonie poinformował jako pierwszy portal wPolityce.pl.

,,Otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie dla prezydenta Andrzeja Dudy do złożenia wizyty w Białym Domu wraz z małżonką, na czerwiec tego roku. Jeśli chodzi o szczegóły wizyty, to będzie o tym informować strona amerykańska, jako gospodarz; będzie to teraz przedmiotem ustaleń miedzy kancelariami obu prezydentów” – powiedział szef gabinetu prezydenta.

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że prezydent planował wizytę gospodarczą w USA w czerwcu.

,,Z naszego punktu widzenia było najdogodniej, gdyby można było zorganizować jedną dużą wizytę, która obejmowałaby zarówno Waszyngton, jak i komponent gospodarczy. Ale o tym będziemy jeszcze rozmawiać” – mówił prezydencki minister.

Jak dodał, nie jest wykluczone, że podobnie, jak to było w ubiegłym roku, prezydent uda się do Waszyngtonu po szczycie Inicjatywy Trójmorza, który w tym roku odbędzie się w Słowenii w dniach 5-6 czerwca.

Krzysztof Szczerski dodał, że Inicjatywa Trójmorza będzie zapewne jednym z tematów rozmów prezydentów: Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem.

Szef gabinetu prezydenta poinformował też, że w ostatnim tygodniu maja udaje się do Waszyngtonu, aby omówić polityczny komponent wizyty prezydenta Andrzeja Dudy.

Polska para prezydencka pierwszą wizytę w Białym Domu złożyła 18 września ubiegłego roku. Andrzej Duda spotkał się wtedy z prezydentem USA w Białym Domu, gdzie m.in. doszło do podpisania wspólnej polsko – amerykańskiej deklaracji dot. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji.

Podczas konferencji prasowej polski prezydent wyraził nadzieję, że Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk do Polski, a także o wspólnej budowie bazy, która mogłaby nosić nazwę ,,Fort Trump”. Z kolei prezydent USA ocenił, że stałe bazy amerykańskie byłyby ,,przydatne” dla zwiększenia bezpieczeństwa Polski i USA.

W ubiegłym tygodniu Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, mówił, że wszystko wskazuje na to, że w tym roku negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi zakończymy sukcesem i że dojdzie do wzmocnienia obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

W marcu Kancelaria Prezydenta poinformowała o tym, że Andrzej Duda zaprosił prezydenta USA do Warszawy na 1 września na obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.

,,Podtrzymujemy to zaproszenie. Wiemy, że ta data jest wpisana do kalendarza prezydenta Donalda Trumpa” – mówił niedawno szef gabinetu prezydenta.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj