Marszałek Sejmu spotka się z szefami parlamentów Niemiec i Francji

Przyszłość Unii Europejskiej i stojące przed nią wyzwania – wokół tego zagadnienia toczyć się będą dzisiaj w Paryżu rozmowy marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z szefami parlamentów Niemiec i Francji.

Wspólne obrady prezydiów Sejmu, Bundestagu i Zgromadzenia Narodowego mają związek z przypadającą w tym roku 25. rocznicą powstania formuły Trójkąta Weimarskiego.

Marszałek Marek Kuchciński odbędzie też spotkania dwustronne z szefami parlamentów Francji i Niemiec.

Poseł Szymon Szynkowski vel Sęk, przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej, który bierze udział w wizycie, wskazuje na dwa główne tematy rozmów.

– Pierwsza kwestia dotyczy kryzysu migracyjnego. Jasno chcielibyśmy zaznaczyć nasze stanowisko, które tak naprawdę polega na tym, że domagamy się poszanowania naszej suwerenności i naszych decyzji w tym zakresie. Chcielibyśmy, abyśmy nie byli naciskani jako kraj, aby nie były wywierane próby zmuszenia nas do przyjęcia jakiegoś stałego mechanizmu relokacji imigrantów. Drugi blok tematyczny to kwestia potencjalnego Brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Tutaj oczywiście jest konieczność szerokiej dyskusji co do możliwych konsekwencji ekonomicznych, gdybyśmy mieli do czynienia z opuszczeniem Unii przez Wielką Brytanię. Z drugiej strony na pewno warto też wskazać przyczyny, które doprowadziły do takiego, a nie innego stanu rzeczy – mówi poseł Szymon Szynkowski vel Sęk.

Obchody 25-lecia Trójkąta Weimarskiego z udziałem szefów MSZ Polski, Niemiec i Francji odbędą się w Weimarze od 28 do 29 sierpnia.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wyraził nadzieję, że będzie to moment nadania tej współpracy nowego impulsu i wyznaczenia jej nowych kierunków.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl