fot. PAP/EPA

Niemcy: Wzrost liczby osób z Turcji, które ubiegają się o azyl

W pierwszym półroczu 2016 roku liczba osób ubiegających się o azyl w Niemczech, które przybyły z Turcji, znacznie wzrosła w porównaniu z takim samym okresem 2015 roku – wynika z danych Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF).

Jak pisze w piątek agencja Associated Press, od stycznia do końca czerwca bieżącego roku wniosek o azyl w Niemczech złożyło 1719 osób; to prawie tyle samo co w całym ubiegłym roku, gdy podobny wniosek złożyło 1767 migrantów.

Według Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców większość ubiegających się o azyl uchodźców to przedstawiciele mniejszości kurdyjskiej z południowo-wschodniej Turcji.

Jak zauważa Associated Press, po załamaniu się rozejmu między tureckimi siłami rządowymi a bojownikami zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w lipcu 2015 roku wybuchły walki, w których zginęło prawie 600 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, ponad 5 tys. kurdyjskich bojowników oraz nieznana liczba cywilów. Od 1984 roku konflikt kurdyjski w Turcji kosztował życie ponad 40 tys. osób, głównie rebeliantów.

PAP/RIRM

drukuj