fot. PAP/EPA

Rebelianci syryjscy zadowoleni z klęski puczu w Turcji

Syryjscy rebelianci pochwalili w sobotę Turków za ich zdecydowane przeciwstawienie się spiskowi mającemu na celu obalenie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Turecki przywódca uchodzi za jednego z głównych przeciwników syryjskiego reżimu Baszara el-Asada.

„Gratulujemy zwycięstwa tureckiemu narodowi i władzom, które ten naród wybrał” – napisała w komunikacie wysłanym agencji Reutera Wolna Armia Syryjska. W dokumencie rebelianci walczący z siłami Asada podkreślili, że Turkom udało się zdławić „wielki spisek, który wymierzony był w stabilność i bezpieczeństwo kraju”. Ich zdaniem Turcy pokazali, że nie da się ich złamać.

Władze w Damaszku oskarżają Erdogana o podsycanie konfliktu w Syrii i wspieranie islamskich rebeliantów. Wiele organizacji zbrojnych walczących w Syrii otrzymuje wsparcie wojskowe za pośrednictwem Turcji. Wśród nich jest m.in. Wolna Armia Syryjska.

Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w sobotę w Ankarze, że sytuacja w kraju po próbie wojskowego przewrotu jest „całkowicie pod kontrolą”. Dodał, że zginęło w niej 161 osób, a 1440 zostało rannych. Szef rządu dodał, że członkowie tzw. równoległej struktury (tak rząd nazywa swych przeciwników, zwolenników mieszkającego w USA od 1999 r. islamskiego duchownego Fethullaha Gulena, oskarżonego przez władze w Ankarze o organizację przewrotu) są już w rękach tureckiego wymiaru sprawiedliwości.

PAP/RIRM

drukuj